Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Orłowski
|

Dolar ponownie zyskuje

0
Podziel się:

Dolar ponownie zyskuje, przede wszystkim w obawie przed gorszymi od oczekiwań danymi ze strefy euro.

Dolar ponownie zyskuje, przede wszystkim w obawie przed gorszymi od oczekiwań danymi ze strefy euro.

Dziś czeka nas publikacja indeksu koniunktury instytutu Ifo (instytut ten prowadzi ankiety wśród niemieckich menedżerów na temat ich oceny sytuacji gospodarczej). Inwestorzy obawiają się, że po osiągnięciu rekordowo niskiego poziomu w ubiegłym miesiącu w tym odnotowany zostanie kolejny spadek. Rynkowa prognoza dla indeksu to 97,1 pkt. (wobec 97,5 w lipcu).

Od pewnego czasu na rynku obserwujemy stabilizację oczekiwań wobec poziomu stóp procentowych w USA oraz w Eurolandzie. Głównymi czynnikami wpływającymi obecnie na notowania EURUSD są obawy o tempo rozwoju gospodarczego w UE oraz awersja do ryzyka. Wpływ tego ostatniego czynnika widoczny był tej nocy: inwestorzy, na wieść o kolejnych niekorzystnych informacjach z sektora finansowego w USA, kupowali JPY oraz USD.

W kalendarzu makroekonomicznym - poza odczytem Ifo - dane z Polski oraz z USA. O 10:00 poznamy dane o dynamice sprzedaży detalicznej (oczekiwany odczyt to 14% w ujęciu rocznym) oraz o wysokości stopy bezrobocia (oczekiwany odczyt to 9,5%). Złoty może bardzo silnie zareagować na gorszy odczyt, szczególnie w przypadku danych o sprzedaży detalicznej. Kolejne odczyty pochodzić będą z USA: o 16:00 kluczowa informacja z tamtejszego rynku, czyli odczyt indeksu zaufania konsumentów, podawanego przez Conference Board (oczekiwany odczyt na poziomie 53 pkt.).

Jednocześnie podane zostaną dane o tempie sprzedaży nowych domów (oczekuje się, że wyniesie ono 530 tys. w ciągu roku) oraz o cenach nieruchomości (w I kwartale odnotowano spadek o średnio 1,7%, w II kwartale spodziewany jest spadek o co najmniej dalszy 1%). O 20:00 polskiego czasu opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC z dnia 5 sierpnia. Inwestorzy z pewnością uważnie wczytają się w ten dokument.

W warunkach wysokiej niepewności złoty wciąż powinien poruszać się w zakresie 3,30-3,33 EURPLN oraz 2,23-2,28 USDPLN. Istnieje ryzyko, że wraz z gorszym odczytem danych o sprzedaży detalicznej (oraz piątkowych danych o PKB w Polsce) kursy złotego osiągną wyższe poziomy.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)