Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar wciąż pod presją sprzedających

0
Podziel się:

W zasadzie niewiele potrzeba, by dolar uległ przecenie. Wczoraj wystarczyła zapowiedź prezesa ECB kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Decyzje o pozostawieniu przez ECB i BoE stóp na dotychczasowym poziomie były oczywiście przez rynek zdyskontowane i tutaj nie było zaskoczenia.

Czwartek na rynku walutowym przebiegał ponownie pod dyktando sprzedających amerykańską walutę. Obecnie w zasadzie niewiele potrzeba, by dolar uległ przecenie. Wczoraj wystarczyła zapowiedź prezesa ECB kolejnej podwyżki stóp procentowych w czerwcu. Decyzje o pozostawieniu przez ECB i BoE stóp na dotychczasowym poziomie były oczywiście przez rynek zdyskontowane i tutaj nie było zaskoczenia. Nieco gorsze od prognoz okazały się dane na temat ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, których spodziewano się na poziomie 310k, a faktycznie było ich 322k. Taka sytuacja może być zatem ostrzeżeniem przez dzisiejszym raportem z rynku pracy, gdzie oprócz stopy bezrobocia inwestorzy jak zawsze będą się równie uważnie wpatrywali w zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Szacuje się, że stopa bezrobocia nie ulegnie zmianie i wyniesie 4,7%, natomiast Nonfarm Payrolls wyniosą 200k. Oprócz raportu w godzinach wieczornych poznamy jeszcze dane dotyczące kredytu konsumenckiego za marzec, który szacuje się z
kolei na 4,5mld USD. Wczorajsze, kolejne osłabienie dolara jest w dużej mierze wynikiem aktualnych, antydolarowych nastrojów, czyli kiedy na rynek napływają informacje dolarowi sprzyjające ten co najwyżej zatrzymuje proces deprecjacji, ale gdy pojawi się chociażby najmniejsza wiadomość, która mogłaby amerykańskiej walucie zaszkodzić, natychmiast zostaje przez rynek wyeksponowana i dolara dalej traci.

EUR/USD

Osłabienie amerykańskiej waluty było również uzasadnione ze względów technicznych. Na eurodolarze od trzech tygodni kurs wyznaczył wzrostowy kanał, natomiast wczorajszy wzrost był po prostu wynikiem odbicia od dolnego ograniczenia formacji. Tym samym udało się już bykom zaatakować poziom szczytu z poniedziałku przy cenie 1.2689, choć na razie widoczne są jeszcze problemy z wyraźnym oddaleniem się z tego poziomu. Można obecnie założyć, że pierwszym ostrzeżeniem dla posiadaczy długich pozycji byłoby przełamanie dolnego ograniczenia kanału, które obecnie zlokalizowane jest przy cenie 1.2610, natomiast niżej wsparciem jest również 1.2550. Zejście poniżej tej bariery otwierałoby już drogę do pogłębienia korekty.

USD/JPY

Nieco spokojniej przebiegały notowania na dolarze względem jena i tutaj nie widać obecnie aż tak dużej presji sprzedających amerykańską walutę. Warto jednak zauważyć, że ceny na przestrzeni ostatnich kilku dni kształtują klin zwyżkujący, a biorąc pod uwagę poprzedzającą go, silną falę spadkową można zakładać, że większym prawdopodobieństwem cechuje się obecnie wariant wybicia z niego dołem i kontynuacji wyprzedaży dolara. Obecnie jego dolne ograniczenie to 113.50. Najbliższym oporem jest natomiast rejon 114.22/30 i wyjście powyżej tej podażowej bariery otwierałoby drogę do pogłębienia korekty ostatniej fali spadkowej.

EUR/JPY

Polepszeniu uległa sytuacja posiadaczy euro względem jena. Udało się tu kupującym przełamać opór przy 144.00, czyli rejon luki bessy sprzed tygodnia. Jej zamknięcie (znajdowało się tam również ostatnie, 61,8% zniesienie niedawnego spadku) otwiera obecnie drogę do poziomu maksimów z kwietnia, czyli 145.44, natomiast ich przekroczenie kazałoby się spodziewać kontynuacji niedawnej fali wzrostowej. Jeśli chodzi o wsparcia, to obecnie głównym pozostają zeszłotygodniowe minima przy 141.50. Póki zatem eurodolar dobrze sobie radzi, również tutaj kupujący powinni mieć ułatwione zadanie.

GBP/USD

Dolar wyraźnie słabnie względem funta. Tutaj maksima z początku tygodnia zostały już przełamane i obecnie rynek dotarł do pierwszego poziomu docelowego, wynikającego z 161,8% wysokości korekty z początku tygodnia. Zlokalizowany jest on przy cenie 1.8550. Jego przekroczenie teoretycznie otwierałoby drogę do kolejnego poziomu, czyli 1.8750 (261,8%). Wsparciem jest teraz poziom ok. 1.84, natomiast niżej rolę popytową będzie pełnił także poziom 1.82. Jego przełamanie otwierałoby drogę do pogłębienia korekty ostatniej fali wzrostowej. Póki jednak żaden z tych poziomów nie zostanie przełamany, byki nadal mają się tu dobrze.

USD/CHF

Nowe rekordy słabości dolara pojawiły się również w relacji tej waluty względem franka szwajcarskiego. Poniedziałkowe dołki (1.2285) zostały przekroczone jak na razie jedynie symbolicznie. W obecnym stadium trendu to jednak nie wsparcia się liczą, a opory, a najbliższym istotnym poziomem podażowym jest w tej chwili 1.2450 i przekroczenie tej bariery byłoby sygnałem możliwości zapoczątkowania jakiejś głębszej korekty. Póki co, posiadacze krótkich pozycji w dolarze nadal nie mają powodów do zmartwienia i trend jest w dalszym ciągu na najlepszej drodze do kontynuacji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)