Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Duża zmienność na złotym po decyzjach EBC

0
Podziel się

Poranny, piątkowy handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty kontynuując ruch z wczorajszej sesji.

Duża zmienność na złotym po decyzjach EBC
bErJwkaJ

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1970 PLN za euro, 3,1342 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4163 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły do okolic 4,207% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego mijało pod znakiem podwyższonej zmienności, która ostatecznie przyniosła skokowe osłabienie polskiej waluty. Wydarzeniem sesji okazała się zaskakująca decyzja EBC o obniżeniu stopy procentowej do poziomu 0,25% w celu wsparcia gospodarek Strefy Euro. Ruch ten wsparł bardziej ryzykowne aktywa, w pierwszej chwili umacniając również złotego na bazie przepływów kapitałowych związanych ze wzrostem dyferencjału stóp procentowych.

Niespodziewanym czynnikiem podażowych okazała się jednak decyzja CNB o ogłoszeniu programu interwencji mających zbliżyć kurs EUR/CZK do poziomu 27,00 CZK. Rynek, który chwilę wcześniej kupował większość ryzykownych aktywów ( w tym walut CEE) szybko uznał, iż stanowi to wiarygodny sygnał do wycofania się z walut regionu. W ślad za tymi odpływami istotnie stracił również złoty oraz węgierski forint. Spadek w stosunku do euro okazał się być ograniczony (ze względu na decyzję EBC), jednak w stosunku do dolara czy franka obserwowaliśmy wybicie ostatnich istotnych oporów na parach.

bErJwkaL

Z obowiązku warto wspomnieć również o wczorajszej udanej aukcji długu, gdzie MF sprzedało obligacje OK0116, PS0718 o łącznej wartości 7,96 miliarda złotych, a popyt inwestorów wyniósł 14,67 miliarda.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Inwestorzy w dalszym ciągu dyskontować będą wczorajsze wydarzenia, jednak do układani dojdzie nowy element – zmiana NFP październik (oczek. 125k) w USA.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze osłabienie złotego i wybicie oporów n parach X/PLN stanowi istotny sygnał na strony podażowej. Z racji wydarzeń makroekonomicznych dynamika spadku w stosunku do euro powinna zostać ograniczona (ważny poziom 4,20 PLN za euro), jednak w przypadku USD/PLN (opór 3,1340 PLN) oraz CHF/PLN może dojść do pogłębienia wczorajszego ruchu. Scenariusz ten wspierany będzie przez fakt, iż piątkowa sesja charakteryzuje się często zamykaniem pozycji na bardziej ryzykownych aktywach do grupy, której w dalszym ciągu zalicza się PLN.

bErJwkbm
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)