Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień pod znakiem dużej zmienności

0
Podziel się:

Czwartek okazał się kolejnym ciekawym dniem na rynkach. Znaczne wahania obserwowaliśmy m.in. na głównej parze walutowej EUR/USD.

Czwartek okazał się kolejnym ciekawym dniem na rynkach. Znaczne wahania obserwowaliśmy m.in. na głównej parze walutowej - kurs EUR/USD w ciągu zaledwie 20 minut wzrósł bowiem o ponad 2,5 figury, przebijając poziom 1,4700, by następnie powrócić poniżej 1,4500.

Możliwe jest, że wczorajsza obniżka stóp procentowych przez FED do rekordowo niskich poziomów odnowiła w inwestorach obawy o przyszłość największej światowej gospodarki. Niekonwencjonalne kroki, jakie zamierza podjąć Rezerwa Federalna, mogą bowiem sprowadzać się do wpompowania w rynek wielkich ilości ,,pustej" gotówki, co w dłuższej perspektywie będzie dalej osłabiać dolara. Dużą zmienność notował dziś także jen. Po wczorajszym osiągnięciu przez kurs USD/JPY ponad 13 letniego minimum, minister finansów Japonii Shoichi Nakagawa powiedział, że interwencja Bank of Japan na rynku walutowym jest niewykluczona. Mocny jen szkodzi bowiem, zależnej w dużej mierze od eksportu, gospodarce Kraju Kwitnącej Wiśni.

Złoty, kolejny dzień pod rząd, zachowywał się bardzo niestabilnie. Kurs EUR/PLN dotarł w pobliże poziomu 4,1900, co ostatni raz zdarzyło się w maju 2005 roku. Około godziny 16:00 zaś za euro płacono już 4,0900 złotego. Jak widać, polska waluta już dawno przestała reagować na dane makroekonomiczne, których dzisiejszy odczyt pokazał, że produkcja przemysłowa w Polsce spadła w stosunku do zeszłego miesiąca aż o 13,1%.

W tej sytuacji, kolejne obniżki stóp procentowych przez RPP wydają się bardzo prawdopodobne, jednak ich wpływ na kurs złotego będzie zapewne niewielki. Pewnym tropem w sprawie nienaturalnie słabego złotego może okazać się za to dzisiejsza transakcja duńskiej spółki TDC, która sprzedała akcje Polkomtela za 726 mln euro. Akcje trafiły w większości do spółek polskich, m.in. do PKN Orlen, KGHM, PGE czy Węglokoksu. Finalizacja transakcji wymagała zakupu na rynku odpowiednio dużej ilości waluty, co przy niskiej płynności wywołało wzrost notowań EUR/PLN. Z drugiej strony zaś, transakcja była rozliczana po dzisiejszym kursie EUR/PLN, toteż samemu TDC zależało na utrzymywaniu go na wysokich poziomach. Jeżeli teoria okaże się prawdziwa, wkrótce powinno nastąpić stopniowe umocnienie złotego..

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)