Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Dziś decyzja dotycząca OFE i RPP

0
Podziel się

Ostatnie godziny handlu na rynku złotego przebiegało pod znakiem lekkiego osłabienia krajowej waluty.

Dziś decyzja dotycząca OFE i RPP
bErnroBh

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszym lekkim osłabieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco 4,2719 PLN za euro, 3,2449 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4608 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do poziomu 4,609 procent w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przebiegało pod znakiem lekkiego osłabienia krajowej waluty z uwagi na spadki na rynku bazowym, gdzie inwestorzy obawiają się zbliżających decyzji ze strony Banków Centralnych. Uwaga krajowych inwestorów przenosi się jednak aktualnie na dzisiejszą decyzje ws. OFE oraz popołudniową decyzję RPP w zakresie stóp procentowych spychając wpływ globalnych czynników na dalszy plan.

Rządowe warianty zmian w OFE zakładają między innymi przeniesienie części obligacyjnej środków z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub pozostawienie do decyzji ubezpieczonych, czy przenieść się całkowicie z OFE do ZUS. Pomimo konwertowania jedynie krajowych aktywów (brak znacznych przepływów przez rynek walutowy) dzisiejsza decyzja będzie miała znaczenie dla złotego z uwagi na jego silną korelację z polskim długiem. Już wczoraj obserwowaliśmy wzrost rentowności o 12 punktów bazowych wskazujący, iż rynek z niepokojem podchodzi do planów Rządu.

bErnroBj

Zdecydowanie mniejsze znaczenie będzie mieć dzisiejsza decyzja RPP w zakresie stóp procentowych, gdzie szeroki konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stóp na obecnym poziomie przynajmniej do III kwartale 2014 roku. Zwrócić uwagę należy jedynie na komunikat po posiedzeniu oraz retorykę Marka Belki po posiedzeniu, gdzie spodziewać się można potwierdzenia stanowiska _ wait&see _ oraz ucięcia ostatnich spekulacji związanych z wystąpieniem Ministra Finansów. Naszym zdaniem przy pozytywnych sygnałach z gospodarki, RPP zdecyduje się na utrzymanie aktualnej retoryki i wyczekiwanie wpływu poprzednich cięć.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie zakresu 4,25-4,30 PLN za euro, przerywane próbami wybicia powyżej górnego ograniczenia. Realizacja takiego scenariusza wydaje się obecnie bardziej prawdopodobna z uwagi na pozycjonowanie się inwestorów m.in. pod wrześniowe posiedzenie FOMC. Z uwagi na ww. krajowe czynniki wzrostu zmienności spodziewać się należy ok. godz. 12:00, kiedy ogłoszona zostanie decyzja w sprawie OFE.

bErnroBK
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)