Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś decyzja RPP w sprawie stóp

0
Podziel się:

Wczorajsza sesja przyniosła lekkie osłabienie złotego względem głównych walut - notowania EUR/PLN zwyżkowały do poziomu 4,4400, kurs USD/PLN natomiast wzrósł w okolice 3,2000.

Dziś decyzja RPP w sprawie stóp

Wczorajsza sesja przyniosła lekkie osłabienie złotego względem głównych walut - notowania EUR/PLN zwyżkowały do poziomu 4,4400, kurs USD/PLN natomiast wzrósł w okolice 3,2000.

Pod koniec dnia jednak nastąpiło odreagowanie po tym jak ze Stanów zjednoczonych napłynęły dużo lepsze od oczekiwań dane o nastrojach konsumentów, co z kolei poprawiło sentyment inwestycyjny na globalnym rynku. W efekcie notowania euro oraz dolara względem złotego zniżkowały do poziomów odpowiednio: 4,4050 i 3,1500.
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się od kolejnych wzrostów EUR/PLN oraz USD/PLN - póki co jednak ich zwyżka nie przekracza 1-2 groszy w stosunku do wczorajszych minimów. Inwestorzy oczekują dziś na ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.

Tradycyjnie już, nie jest znana dokładny moment publikacji, najprawdopodobniej jednak zostanie ona przedstawiona pomiędzy godziną 13.00 i 14.00. Prognozy przewidują, iż Rada utrzyma koszt pieniądza w Polsce na niezmienionym poziomie 3,75%. Inflacja w Polsce wzrosła w kwietniu już trzeci miesiąc z rzędu do poziomu 4% r/r i znacząco wykracza poza dopuszczalny przez NBP przedział wahań wokół celu, zawierający się pomiędzy 1,5% i 3,5%. Opublikowane wczoraj dane wskazały ponadto na nieoczekiwany spadek bezrobocia - udział osób pozostających bez pracy w grupie aktywnych zawodowo wyniósł w zeszłym miesiącu 11% wobec 11,2% w marcu.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu również zaskoczyła - wzrosła bowiem o 1% r/r, podczas gdy oczekiwano niewielkiej zwyżki o 0,1%. Stopy procentowe w Polsce znajdują się obecnie na najniższym historycznie poziomie, w obliczu ostatnich danych makro z kraju, rynek nastawia się na pozostawienie przez RPP stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie - decyzja taka jest już uwzględniona w wycenach rynkowych i nie powinna mieć większego wpływu na zachowanie inwestorów.

Początek wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych przyniósł na światowe rynki istotne zmiany. Opublikowany o godz. 16.00 indeks zaufania amerykańskich konsumentów okazał się znacznie lepszy od oczekiwań, co zachęciło inwestorów do zakupów ryzykowniejszych aktywów. Dzięki temu obserwowaliśmy wzrosty na światowych giełdach i w notowaniach EUR/USD. Wspomniany wskaźnik odnotował najsilniejszą zwyżkę od 2003 r. i osiągnął w maju poziom 54,9 pkt. (kwietniowy odczyt zrewidowano do poziomu 40,8 pkt.). Jako szczególnie pozytywny sygnał należy odebrać silny (ponad 20-punktowy) wzrost jednego ze składników tego indeksu, mierzącego oczekiwania konsumentów odnośnie przyszłej sytuacji. Oczekując poprawy warunków gospodarczych w najbliższych miesiącach, Amerykanie mogą już teraz przestać ograniczać swą konsumpcję, tym samym przyspieszając nadejście stabilizacji w gospodarce USA.

Po publikacji indeksu zaufania kurs EUR/USD powrócił w okolice poziomu 1,4000. Nie zdołał jednak pokonać tej bariery. Na początku dzisiejszej sesji europejskiej za wspólną walutę płacono ok. 1,3965 USD. W najbliższych czasie kluczowymi dla notowań tej pary walutowej poziomami będą: z dołu 1,3860, czyli poziom wczorajszych minimów oraz z góry psychologiczna bariera 1,4000. Jeśli na rynkach zdołają się utrzymać pozytywne nastroje, testowane będzie prawdopodobnie drugie ze wskazanych ograniczeń. Wpływ na rynkową atmosferę mogą mieć publikowane dzisiaj ze Stanów Zjednoczonych dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Wobec kiepskiego odczytu w minionym miesiącu, tym razem może być dość łatwo o pozytywne zaskoczenie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)