Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EUR/USD już ponad 1,41

0
Podziel się:

Euro, które w transakcjach bezgotówkowych funkcjonuje od 1999 roku, a w obiegu gotówkowym od 2002 roku, wzrosło dziś w relacji do dolara do poziomu 1,4118, ustanawiając nowy rekord wszech czasów.

EUR/USD już ponad 1,41

W piątek rano kurs EUR/USD zapisał kolejną kartę swej krótkiej historii, wybijając się ponad psychologiczną barierę 1,41 dolara.

Euro, które w transakcjach bezgotówkowych funkcjonuje od 1999 roku, a w obiegu gotówkowym od 2002 roku, wzrosło dziś w relacji do dolara do poziomu 1,4118, ustanawiając nowy rekord wszech czasów.

Głównym motorem obserwowanej w ostatnich dniach zwyżki kursu EUR/USD jest wtorkowa decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), obniżająca główną stopę procentową w USA o 50 punktów bazowych do 4,75 proc.

Ten agresywny ruch zmniejszył na niekorzyść dolara dysproporcję w poziomie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i strefie euro. Był on również sygnałem, że amerykańskie władze monetarne poważnie obawiają się wystąpienia recesji i są zdeterminowane pomagać gospodarce zmniejszając koszt pieniądza, nawet jeżeli będzie się to wiązało z ryzykiem wzrostu inflacji.

Niewątpliwie dolarowi nie pomogła wczorajsza decyzja banku centralnego Arabii Saudyjskiej o braku obniżki stóp procentowych w ślad za obniżką w USA, co oznacza wyłamanie się z polityki sztywnego kursu rijala wobec dolara i podważa zaufanie do amerykańskiej waluty.

Czwartkowa wypowiedź szefa Fed Bena Bernanke, że straty w wyniku kryzysu na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych są większe niż to pierwotnie można było szacować, również amerykańskiej walucie nie pomogła.

O godzinie 8:48 kurs EUR/USD testował poziom 1,4108 dolara. Utrzymujące się antydolarowe nastroje sprawiają, że utrzymuje się duże prawdopodobieństwo dalszych wzrostów tej pary. Jedynie silnie wykupione oscylatory wskazują, że wraz ze wzrostami rośnie również ryzyko wystąpienia korekty. Jeżeli jednak nie pojawią się czynniki fundamentalne ją prowokujące, to większa realizacja zysków wydaje się wątpliwa.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)