Notowania

komentarze walutowe
28.08.2009 17:31

Euro będzie kosztować mniej niż 4 zł

W długim okresie nie należy się więc martwić o trend, który wskazuje, że nasza waluta ma jeszcze pole do dalszego umocnienia. W ciągu kilku tygodni bariera 4 zł za euro, zostanie prędzej czy później przebita.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Piątkową sesję na rynku złotego można podzielić na dwie części. Lepszy odczyt danych o PKB w II kwartale sprawił, że euro potaniało w okolice 4,0750 zł, a dolar 2,8330 zł. Wzrost na poziomie 1,1 proc. w skali imponuje, zwłaszcza, że tylko Polska odnotowała wzrost gospodarczy na tle całej Europy. *

To głównie zasługa słabego złotego, który wsparł eksport, ale także pewnej izolacji polskiej gospodarki od globalnych trendów. Popyt krajowy spadł wprawdzie nieznacznie, ale już lepsze dane o sprzedaży detalicznej w lipcu, które poznaliśmy kilka dni temu, a także wzrost płac w lipcu, mogą dawać nadzieje, że III i IV kwartał będą jeszcze lepsze dla gospodarki, pomimo obserwowanego umocnienia się złotego (zmniejsza ono konkurencyjność eksportu).

W długim okresie nie należy się więc martwić o trend, który wskazuje, że nasza waluta ma jeszcze pole do dalszego umocnienia. W ciągu kilku tygodni bariera 4 zł za euro, zostanie prędzej czy później przebita.

W krótkim terminie sytuacja wygląda już nieco gorzej. Słabość popytu na rynkach akcji widoczna w II połowie sesji, sugeruje, iż dzisiejszy handel na Wall Street może zakończyć się na minusach. W efekcie po południu złoty jest słabszy - o godz. 16:27 euro oscyluje wokół 4,09 zł, a dolar 2,8480 zł.

Dodatkowo niepokój budzi wzrost rentowności długoterminowych obligacji rządowych USA (10-latków), który zazwyczaj był sygnałem do korekty na giełdach i umocnienia dolara. Czy to konsekwencja wczorajszych _ dobrych _ danych o PKB w II kwartale i związanych z tym oczekiwaniami na podwyżkę stóp procentowych przez FED. Wszak bank centralny dał ostatnio do zrozumienia, iż o nie rozważa możliwości zaostrzenia polityki monetarnej w najbliższym czasie. Więcej na temat dowiemy się w środę, kiedy opublikowane zostaną szczegółowe zapiski z tego posiedzenia.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz