Notowania

komentarze walutowe
09.05.2012 16:53

Eurodolar najniżej od stycznia

Dzisiejsza sesja europejska na eurodolarze rozpoczęła się od próby odbicia po wtorkowych wieczornych i nocnych spadkach. Strona popytowa próbował przezwyciężyć pogarszający się sentyment na rynku globalnym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jednak siła sprzedających euro oparta na doniesieniach z Grecji była zbyt duża i notowaniom udało się dotrzeć tylko do poziomu 1,30. W przebiciu się wyżej bykom przeszkadzała chwiejność rynków giełdowych oraz coraz wyższe rentowności papierów dłużnych. Przekroczenie progu 6 procent przez 10 letnie obligacje hiszpańskie stało się kolejnym powodem do mocniejszej wyprzedaży euro.

Widać zatem, że spokojny jak do tej pory rynek długu zaczął dyskontować coraz bardziej napiętą sytuację w Atenach. Potwierdzać to może także zachowanie oprocentowania amerykańskich 10 latków, które spadło dziś do poziomu 1,80 procent, ostatnio notowanego w lutym. Inwestorzy w obawie przed powrotem kłopotów w Strefie Euro szukają bezpiecznych przystani dla swoich kapitałów. Spadający apetyt na ryzyko w drugiej części dzisiejszego handlu sprowadził notowania pary EUR/USD poniżej poniedziałkowych minimów.

Wyhamowanie nastąpiło dopiero na poziomie 1,2935. To jednak może nie być koniec spadków w dniu dzisiejszym. Inwestorzy zza oceanu nie są bowiem zbyt pomyślnie nastawieni do ryzykowniejszych inwestycji. Indeksy z Wall Street zaczęły dzień na sporych minusach. Taka sytuacja nie będzie sprzyjać kupowaniu bardziej ryzykownych walut.
Spekulacje o podwyżce potwierdziły sięGłównym wydarzeniem dzisiejszej sesji na krajowym rynku walutowym była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Rynek nie oczekiwał zmiany stóp na tym posiedzeniu, tymczasem gremium zdecydowało się na podwyżkę w wysokości 25 punktów bazowych. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 4,75 procent.

Zacieśnienie polityki monetarnej mimo, że nie było oczekiwane stało się tematem wielu spekulacji. Na fakt podwyżki dynamicznie zagregowała polska waluta. W ciągu przedpołudnia złoty tracił na wartości z uwagi na pogarszający się sentyment globalny. Do południa kurs pary USD/PLN dotarł do poziomu 3,2560, natomiast para EUR/PLN zanotowała wartość 4,2240.

Po ogłoszeniu decyzji o podwyżce stóp rodzima waluta odzyskała nieco sił, choć tendencja aprecjacyjna trwała dość krótko i została w całości zniesiona po tym jak eurodolar ustanowił nowy dołek na poziomie 1,2935. Szansę na powrót w krótkim terminie na niższe poziomy jeszcze pozostają. W dużej mierze zależeć to będzie od tego co powie prezes NBP w temacie dzisiejszej decyzji. Dlatego też inwestorzy czekają na konferencję prasową po posiedzeniu RPP.

Chcą bowiem poznać, czym Rada kierowała się w swoim postępowaniu i co przeważyło o dzisiejszym werdykcie. Zdania na temat słuszności dzisiejszej podwyżki są bowiem podzielone. Z jednej strony Rada wypełnia swoje podstawowe zadanie w postaci walki z inflacją. Podwyższając stopę daje sobie także możliwość jej obniżania z wyższego pułapu, co w czasach jeszcze większej niepewności może okazać się pomocne.

Z długiej jednak strony słychać głosy, że spadające obecnie ceny ropy naftowej przełożą się na osłabienie presji inflacyjnej w najbliższym czasie, zaś słabsza w ostatnim okresie kondycja polskiej gospodarki źle może zareagować na jeszcze mocniejsze zaciśnięcie polityki monetarnej. Jak będzie ostateczny finał dzisiejsze decyzji m.in. dla rodzimej waluty po części będzie można się przekonać o godzinie 16:00. Warto jednak pamiętać, że w obecnej chwili złoty jest w znacznym stopniu uzależniony od nastrojów panujących na szerokim rynku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz