Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch i Hausner osłabili dzisiaj złotego

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja była pierwszą od dłuższego czasu, która przyniosła nieznaczne osłabienie się naszej waluty. O godz. 16:31 za jedno euro płacono 4,3250 zł, a za dolara 3,53 zł.

Rynek złotego: FITCH i Hausner osłabili dzisiaj złotego

Dzisiejsza sesja była pierwszą od dłuższego czasu, która przyniosła nieznaczne osłabienie się naszej waluty. O godz. 16:31 za jedno euro płacono 4,3250 zł, a za dolara 3,53 zł. Do realizacji zysków na złotym przyczyniły się ranne informacje z agencji Fitch, o których pisaliśmy już wcześniej - w każdym razie perspektywa przyjęcia przez Polskę euro po roku 2010 nie byłaby na rękę funduszom grającym na tzw. konwergencję. Później pojawiły się wypowiedzi wicepremiera Hausnera, który skutecznie doprowadził do dalszego osłabienia się złotego. Podczas konferencji prasowej mocno zaatakował on Radę Polityki Pieniężnej, którego zdaniem polityka dalszych podwyżek stóp procentowych nie jest uzasadniona i może przyczynić się do osłabienia wzrostu gospodarczego, a także sprzyja dalszemu umacnianiu się złotego co wpływa niekorzystnie na opłacalność eksportu. Później dodał, iż optymalnym kursem euro do złotego z punktu widzenia interesów gospodarki jest przedział 4,30-4,50 i każde wyjście poza ten poziom zmusi go do
obligatoryjnej słownej interwencji. Mimo, iż dzisiejsze wypowiedzi są typowo medialne, to jednak widać rysujący się pomału konflikt na linii rząd-RPP, co może pogorszyć dobry ostatnio klimat wokół naszej waluty.

Na razie jednak za złotym przemawiają dane makro: dzisiaj Ministerstwo Gospodarki podało, iż w sierpniu stopa bezrobocia spadła do poziomu 19,1 proc., a do końca przyszłego roku może zejść poniżej poziomu 17 proc. Opublikowane o godz. 16:00 dane o inflacji bazowej w sierpniu okazały się zgodne z oczekiwaniami rynku i wyniosła ona 2,3 proc. r/r. Jutro czekają nas dane o sprzedaży detalicznej, a w piątek kluczowe dla RPP informacje o wzroście cen żywności w I połowie września.

Pozytywny klimat utrzymuje się natomiast na rynku długu – dzisiejszy przetarg 12-letnich obligacji spotkał się z ponad 3,5-krotną przewagą popytu, a przetarg uzupełniający był także satysfakcjonujący dla Ministerstwa Finansów.

Tak jak pisaliśmy rano osłabienie się naszej waluty nie powinno być duże i w perspektywie przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej złoty powinien ponownie być mocniejszy.

Rynek EUR/USD: Dolar odrobił wcześniejsze straty do wspólnej waluty

Po wczorajszych spadkach, dzisiaj „zielony” odrobił wcześniejsze straty. Tak jak to pisaliśmy jeszcze w poniedziałek w dłuższym terminie regionem, gdzie tempo podwyżek stóp procentowych będzie szybsze będą Stany Zjednoczone, a nie borykająca się ze swoimi problemami Eurostrefa. Tezę tą potwierdził dzisiaj szef ECB, Jean Claude-Trichet, który podczas konferencji prasowej powiedział, iż bank centralny wprawdzie jest cały czas czujny i z uwagą obserwuje wszystkie czynniki mogące doprowadzić do zakłócenia stabilności cenowej, to jednak obecnie nie widać czynników mogących ją zakłócić. Zasugerował tym samym, iż oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych w strefie euro są jeszcze przedwczesne.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)