Notowania

dziś w money
11.08.2011 18:35

Frank się osłabia. Szwajcarzy zaczęli interweniować?

Mimo, że rano agencje informacyjne cytowały słowa wiceprezesa SNB, Thomasa Jordana, jakoby bank centralny nie bierze pod uwagę interwencji na rynku, a tylko inne działania (przypisano mu słowa o możliwych opcjach w postaci czasowego powiązania franka z euro, czy też ustanowienia ujemnych stóp procentowych), to po godz. 15:00 frank mocno stracił względem głównych walut.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pojawiły się niepotwierdzone informacje nt. możliwej fizycznej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii na rynku. To wiąże się ze wspomnianymi spekulacjami nt. możliwego powiązania euro z frankiem, co jeżeli miałoby mieć miejsce to przy znacznie wyższym poziomie EUR/CHF, niż obecnie.

Co jeszcze dzisiaj działo się na rynkach? Wprawdzie dzisiaj przed południem na rynkach było jeszcze nerwowo - doszło do obniżki ratingu Cypru, a rynki nadal obawiały się o kondycję francuskich i włoskich banków - to po południu pojawiły się niepotwierdzone spekulacje, jakoby tamtejszy nadzór giełdowy miałby zakazać krótkiej sprzedaży.

Jednocześnie agencje zacytowały słowa włoskiego ministra finansów, Giulio Tremontiego, który zapowiedział we włoskim parlamencie zwiększenie cięć budżetowych - program ma zostać uchwalony już w przyszłym tygodniu (18 sierpnia). Tremonti zapowiedział zmniejszenie deficytu budżetowego do zera w ciągu dwóch lat. Agencje poinformowały też o planowanym spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Sarkozego, która ma odbyć się 16 sierpnia, a jego tematem będzie sytuacja na rynkach finansowych. Widać, że europejscy politycy chyba zaczynają rozumieć powagę sytuacji, co jest pozytywne.

W kraju mieliśmy informacje o interwencji Banku Gospodarstwa Krajowego na rynku, który sprzedawał euro w okolicach 4,18 zł. Jednocześnie głos zabrał minister finansów Jacek Rostowski, który zapewnił, że Polska jest dobrze przygotowania na ewentualne zawirowania na rynkach finansowych, chociaż jego zdaniem kryzys _ zelżał _. Nie wykluczył jednak możliwości zmniejszenia prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski.

EUR/USD: Rynek naruszył dzisiaj strefę 1,4130-1,4150 i testowaliśmy krytyczny poziom 1,41 (zwłaszcza w ujęciu tygodniowym). Jego złamanie uruchomiłoby lawinę, której celem byłyby okolice 1,3850-1,3900. Przełom na rynkach, jaki miał miejsce po godz. 15:00 doprowadził jednak do wyraźnego odbicia od 1,41 i zbliżamy się do rannych okolic 1,4250. Mimo lepszych nastrojów nie ma jednak pewności, że EUR/USD sforsuje dzisiaj strefę 1,4280-1,4300. Jutro mamy dane o sprzedaży detalicznej w USA (14:30), które znów mogą namieszać na rynkach i możemy znów zejść w rejon 1,41.

Porównaj na wykresach kursy walut

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz