Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Funt ciągnie w dół

0
Podziel się:

W ostatnich dniach najwięcej emocji dostarcza inwestorom na foreksie brytyjski funt. Przypomnijmy, że po nieco zaskakującej decyzji o obniżce stóp funt zdołał umocnić się nawet nieco w relacji do dolara

Funt ciągnie w dół

W ostatnich dniach najwięcej emocji dostarcza inwestorom na foreksie brytyjski funt. Przypomnijmy, że po nieco zaskakującej decyzji o obniżce stóp funt zdołał umocnić się nawet nieco w relacji do dolara (notowania funta spadały bowiem jeszcze przed decyzją Banku Anglii) i GBPUSD wzrósł z okolic 2,0150 do nawet 2,05.

To mogłoby sugerować, iż brytyjską walutę ominie większą przecena i kurs utrzyma się w długoterminowym trendzie wzrostowym, co mogłoby wywindować notowania powyżej 2,11. Tak się jednak niestała a zapalnikiem do dalszych spadków była informacja, iż decyzja dotycząca stóp była podjęta jednomyślnie, co mogłoby sugerować, iż czekają nas kolejne obniżki. Może się więc okazać, iż brytyjska waluta nie jest w lepszej sytuacji wobec dolara, co oznacza, że wcześniejszy wzrost GBPUSD (oparty w dużej mierze na korelacji z EURUSD) miał wątpliwe uzasadnienie. Wczoraj kurs obniżył się już w okolice 1,9810 i choć dziś rano obserwowaliśmy wzrosty (do poziomu 1,9870), podtsawowym scenariuszem nadal jest osłabianie się funta i pierwszym poziomem wsparcia (choć słabym) będzie 1,98, zaś następnie 1,95 i 1,8550.

Spadek notowań funta pociągnął za sobą po części spadki na euro oraz franku szwajcarskim. Wczoraj EURUSD zniżkowało w okolice 1,4320, a USDCHF wzrósł do 1,1590. Dolarowi pomagała poprawa sentymentu na giełdzie spowodowana lepszymi wynikami firm. Póki co nie oznacza to jednak silniejszego trendu. Dziś na otwarciu w Europie mamy bowiem dość silne odbicie, przede wszystkim na EURUSD (który rośnie do 1,4410), ale także na franku. Nadal jednak pozostajemy w wąskim kanale, widocznym od kilku dni i wybicie nastąpiłoby powyżej 1,4450 lub poniżej 1,4300.

Wczorajsza sesja przyniosła wreszcie zwrot na złotym, który tradycyjnie umacnia się pod koniec roku. Ma na to wpływ tak zwany ruch kantorowy, będący wynikiem zwiększonych transferów zagranicznych. Oczywiście w przypadku bardziej agresywnego wychodzenia inwestorów zagranicznych (które obserwowaliśmy podczas poprzednich sesji) umocnienie polskiej waluty nie byłoby możliwe i poprawa sentymentu na giełdach pomaga złotemu. Jeśli ten sentyment nie ulegnie zmianie można spodziewać się dalszego obniżania kursów EURPLN i USDPLN, które otwierały się dziś odpowiednio na 3,6120 i 2,5075.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)