Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Giełdy pokażą kierunek złotemu

0
Podziel się

Szarża popytu na złotym była dość krótka - w zasadzie wszystko rozegrało się pomiędzy godz. 9 a 10.

Giełdy pokażą kierunek złotemu
bEhKwred

Szarża popytu na złotym była dość krótka - w zasadzie wszystko rozegrało się pomiędzy godz. 9 a 10. Wtedy to notowania euro spadły do 4,43 zł, a dolara do 3,11 zł. W kolejnych godzinach złoty nieco stracił - euro podrożało do 4,46 zł, a dolar zbliżył się do 3,15 zł.

Po południu, w okolicach otwarcia się giełdy amerykańskiej o godz. 15:30, złoty zaczął na powrót się umacniać. I tak o 16:30 za euro płacono 4,4450 zł, dolar był wart 3,1350 zł, a frank 2,93 zł. Nie udało się jednak zejść poniżej poziomów z rana.

To czy tak się stanie będzie zależeć od dzisiejszego przebiegu handlu na Wall Street. Z początkiem miesiąca obserwujemy swoistą eksplozję optymizmu, której nie są w stanie nawet zakłócić informacje o ,,kontrolowanym" bankructwie General Motors. Inwestorzy zdają się wierzyć w szybki koniec gospodarczego kryzysu, co w ich mniemaniu sprawia, że akcje są zbyt tanie. W długim okresie na pewno tak - w krótkim niekoniecznie, gdyż wszystko będzie zależeć od tego, w jaki sposób wspomniany kryzys się zakończy.

bEhKwref

Jak na razie schemat litery ,,U" jest wciąż bardziej realny, niż ,,V". To sprawia, że rynkiem w coraz większym stopniu zaczynają rządzić emocje, a bieżące wyceny zaczynają odrywać się od fundamentów. Stare powiedzenie mówi jednak, iż z rynkiem się nie dyskontuje. Trendu nie można zmienić przez żadne tajemne zaklęcia, trzeba po prostu się do niego dostosować. Albo pozostać z boku.

Patrząc na wykres Dow Jones Industrial Average widać, że średnia 200 sesyjna w ujęciu dziennym jest już coraz bliżej - 8.765 pkt. Dopiero jej naruszenie da sygnał do ataku na 9.000 pkt.

Ciekawie zachował się dzisiaj rynek EUR/USD. W momencie ataku popytu na złotego (godz. 9-10) doszło do wyrysowania podwójnego szczytu w okolicach 1,4245, po czym w kolejnych godzinach notowania spadły poniżej 1,42. Pomogły w tym dane, które poznaliśmy o godz. 14:30.

Bazowy indeks cen PCE Core wzrósł w kwietniu o 0,3 proc. m/m wobec spodziewanych 0,2 proc. m/m. Czy jest to pierwsza jaskółka powrotu problemów inflacyjnych? Zobaczymy. Ciekawą reakcję zaobserwowaliśmy w przypadku publikacji indeksu ISM dla przemysłu. Odczyt, który stał się motorem dla dalszych zakupów akcji na Wall Street, nie doprowadził do wyraźnych wzrostów EUR/USD. Gwoli informacji - w maju wskaźnik ISM wyniósł 42,8 pkt. wobec spodziewanych 42,0 pkt. Tymczasem po godz. 14:30 za euro płacono 1,4170, czyli tyle ile przed godziną 9:00 rano.

bEhKwrel

Wracając do wydarzeń z kraju, warto zwrócić uwagę na dzisiejsze szacunki resortu finansów odnośnie majowej inflacji. Zdaniem urzędników wskaźnik CPI obniżył się do poziomu 3,8 proc. r/r z 4,0 proc. r/r odnotowanych w kwietniu. To może potwierdzać, że szczyt inflacji mamy już za nami. Zwłaszcza, iż po południu dodano, że już w sierpniu może ona spaść do 2,5 proc. To może stwarzać pole do dalszych cięć stóp procentowych przez RPP, chociaż trzeba pamiętać o sceptycznych głosach (prof. Dariusz Filar).

ZOBACZ TAKŻE:

bEhKwreG
dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)