Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja nadal bez pomocy

0
Podziel się:

Na parze EUR/USD od wczorajszego wieczoru obserwujemy znaczny spadek wartości eurodolara. Wspólna waluta potaniała w stosunku do dolara i obecnie jej kurs wynosi 1,2751.

Grecja nadal bez pomocy

Spowodowane jest to w głównej mierze brakiem porozumienia ministrów finansów Strefy Euro oraz przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego w sprawie odmrożenia kolejnej transzy pomocy dla Grecji.

Rozmowy na ten temat będą kontynuowane w najbliższy poniedziałek (26 listopada) - poinformował na konferencji po spotkaniu szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker. Na tę informację negatywnie zareagowały również giełdy azjatyckie, na których można było zauważyć spadki.

Wczoraj również odbyło się publiczne wystąpienie Bena Bernanke. Szef Fed-u stwierdził, że klif fiskalny jest istotnym zagrożeniem i jego wystąpienie mogłoby doprowadzić do recesji w USA. Dlatego w przyszłym roku tylko kreatywność i współpraca w jego pokonywaniu mogłyby sprawić, że rok 2013 będzie dobry dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo mogliśmy usłyszeć, że bezrobocie jest o około 2,0-2,5 % za wysokie według długoterminowych założeń Fed-u oraz że trwające spowolnienie gospodarcze może powstrzymywać wzrost cen i płac, a inflacja w najbliższych latach będzie oscylowała w okolicach 2 procent.

Złoty słabnie

Po kiepskich informacjach dotyczących Grecji kurs pary EUR/USD skierował się na południe, złoty zareagował natychmiastowo i także stracił na wartości, w szczególności do dolara. Obecnie kurs naszej waluty wynosi 4,1248 EUR oraz 3,2360USD.

Pan Andrzej Kaźmierczak (przedstawiciel RPP) w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla agencji Reutera stwierdził, że gdyby obecne trendy zostały utrzymane, moglibyśmy mieć do czynienia z dalszymi obniżkami stóp procentowych, jednak bardzo ostrożnymi.

Pierwsze redukcje mogłoby pojawić się już w przyszłym miesiącu. Po tej obniżce, według członka RPP, należałoby poczekać do kolejnej projekcji w marcu. Pan Kaźmierczak stoi w opozycji do nieustannego luzowania polityki pieniężnej, według niego powinniśmy czekać, aż inflacja będzie stopniowo się obniżać i dostosowywać wtedy jej poziom do dalszych cięć stóp procentowych.

Spowoduje to utrzymanie ich na realnie dodatnim poziomie, opinia ta różni się nieco od poglądów innych przedstawicieli RPP, jakie mogliśmy usłyszeć w zeszłym tygodniu. Dodatkowo w wywiadzie mogliśmy przeczytać, że obecny kurs walutowy jest opłacalny dla eksportu i gwarantuje korzystne ceny dla eksporterów.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

waluty
komentarze walutowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)