Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja zaakceptowała cięcia

0
Podziel się

Grecki parlament zagłosował za cięciami budżetowymi. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na doniesienia i rynek eurodolara w poniedziałek skierował się na północ.

Grecja zaakceptowała cięcia
bDZhHsSZ

Grecki parlament zagłosował za cięciami budżetowymi. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na doniesienia i rynek eurodolara w poniedziałek skierował się na północ. W centrum uwagi w tym tygodniu będą dane o PKB w Niemczech i strefie euro.

Przyjęcie przez Grecję pakietu cięć budżetowych poprawiło optymizm inwestorów. Ateny są coraz bliżej otrzymania od Komisji Europejskiej 130 mld EUR w ramach drugiego programu pomocowego. Jeżeli zostanie zawarte również porozumienie pomiędzy greckim rządem i prywatnymi obligatoriuszami, to pomoc stanie się faktem.

Stąd zagrożenie niewypłacalności Grecji zostało odroczone w czasie i stało się dużo mniej prawdopodobne. W nocy z niedzieli na poniedziałek notowania na rynku eurodolara otworzyły się z luką wielkości 32 pipsów i kurs nadal kierował się na północ. W poniedziałek po godz. 8, kurs osiągnął lokalny szczyt na poziomie 1,3275 USD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3320 USD.

bDZhHsTb

Jeżeli ministrom finansów strefy euro udałoby się dojść do porozumienia w sprawie przekazania Grecji pakietu pomocy już podczas najbliższego szczytu ECOFINu 15 lutego, to optymizm inwestorów mógłby utrzymać się do końca tygodnia. Wtedy jest szansa, że para euro-dolar dojdzie do poziomu 1,3436 USD.

W centrum uwagi inwestorów będą także wstępne dane o PKB w Niemczech i strefie euro (środa). W przypadku pogorszenia się nastrojów lub chęci realizacji zysków z długich pozycji na euro, kurs może skierować się na poziom wsparcia, który znajduje się na poziomie 1,3154 USD.Szansa na realizację zysków zwiększy dopiero po zatwierdzeniu pomocy Grecji (zgodnie z maksymą sprzedawania faktów).

Wzrosty na rynku eurodolara pomogły poprawić sentyment inwestorów do złotego. Kurs pary dolar-złoty rozpoczął notowania od poziomu 3,1867 PLN (piątkowe zamknięcie odbyło się na poziomie 3,2049 PLN) i rynek kontynuował trend na południe. W poniedziałek po godz. 8 kurs osiągnął lokalne minimum na poziomie 3,1622 PLN.

Jeżeli dobry sentyment utrzyma się, rynek powinien kierować się do poziomu 3,1467 PLN. W przypadku realizacji przez inwestorów zysków kurs najbliższym oporem będzie poziom 3,2079 PLN. Kurs pary euro-złoty otworzył się z luką 66 punktów i po kilku godzinach notowań utworzył lokalne ekstremum na poziomie 4,1928 PLN.

bDZhHsTh

Kontynuacja ruchu spadkowego jest możliwa, ponieważ inwestorzy liczą na to, że Grecja spełni w tym tygodniu wszystkie warunki do otrzymania pakietu pomocy. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1692 PLN oraz za euro ok. 4,1982 PLN.

W poniedziałek o godz. 11.00 czasu warszawskiego odbędzie się aukcja włoskich bonów skarbowych o wartości 12 mld EUR. O godz. 14.00 poznamy saldo rachunku bieżącego w Polsce za grudzień.

bDZhHsTi
bDZhHsTC
waluty
komentarze walutowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)