Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waluty
13.02.2012 09:21

Grecja zaakceptowała cięcia

Grecki parlament zagłosował za cięciami budżetowymi. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na doniesienia i rynek eurodolara w poniedziałek skierował się na północ.

Podziel się
Dodaj komentarz

Grecki parlament zagłosował za cięciami budżetowymi. Inwestorzy optymistycznie zareagowali na doniesienia i rynek eurodolara w poniedziałek skierował się na północ. W centrum uwagi w tym tygodniu będą dane o PKB w Niemczech i strefie euro.

Przyjęcie przez Grecję pakietu cięć budżetowych poprawiło optymizm inwestorów. Ateny są coraz bliżej otrzymania od Komisji Europejskiej 130 mld EUR w ramach drugiego programu pomocowego. Jeżeli zostanie zawarte również porozumienie pomiędzy greckim rządem i prywatnymi obligatoriuszami, to pomoc stanie się faktem.

Stąd zagrożenie niewypłacalności Grecji zostało odroczone w czasie i stało się dużo mniej prawdopodobne. W nocy z niedzieli na poniedziałek notowania na rynku eurodolara otworzyły się z luką wielkości 32 pipsów i kurs nadal kierował się na północ. W poniedziałek po godz. 8, kurs osiągnął lokalny szczyt na poziomie 1,3275 USD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3320 USD.

Jeżeli ministrom finansów strefy euro udałoby się dojść do porozumienia w sprawie przekazania Grecji pakietu pomocy już podczas najbliższego szczytu ECOFINu 15 lutego, to optymizm inwestorów mógłby utrzymać się do końca tygodnia. Wtedy jest szansa, że para euro-dolar dojdzie do poziomu 1,3436 USD.

W centrum uwagi inwestorów będą także wstępne dane o PKB w Niemczech i strefie euro (środa). W przypadku pogorszenia się nastrojów lub chęci realizacji zysków z długich pozycji na euro, kurs może skierować się na poziom wsparcia, który znajduje się na poziomie 1,3154 USD.Szansa na realizację zysków zwiększy dopiero po zatwierdzeniu pomocy Grecji (zgodnie z maksymą sprzedawania faktów).

Wzrosty na rynku eurodolara pomogły poprawić sentyment inwestorów do złotego. Kurs pary dolar-złoty rozpoczął notowania od poziomu 3,1867 PLN (piątkowe zamknięcie odbyło się na poziomie 3,2049 PLN) i rynek kontynuował trend na południe. W poniedziałek po godz. 8 kurs osiągnął lokalne minimum na poziomie 3,1622 PLN.

Jeżeli dobry sentyment utrzyma się, rynek powinien kierować się do poziomu 3,1467 PLN. W przypadku realizacji przez inwestorów zysków kurs najbliższym oporem będzie poziom 3,2079 PLN. Kurs pary euro-złoty otworzył się z luką 66 punktów i po kilku godzinach notowań utworzył lokalne ekstremum na poziomie 4,1928 PLN.

Kontynuacja ruchu spadkowego jest możliwa, ponieważ inwestorzy liczą na to, że Grecja spełni w tym tygodniu wszystkie warunki do otrzymania pakietu pomocy. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1692 PLN oraz za euro ok. 4,1982 PLN.

W poniedziałek o godz. 11.00 czasu warszawskiego odbędzie się aukcja włoskich bonów skarbowych o wartości 12 mld EUR. O godz. 14.00 poznamy saldo rachunku bieżącego w Polsce za grudzień.

Tagi: waluty, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Noble Markets
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz