Notowania

komentarze walutowe
27.04.2011 08:54

Historyczne posiedzenie Fed

Dziś odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, po której będzie miała miejsce pierwsza w historii konferencja związana bezpośrednio z komunikatem Komitetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

W związku z tym sama decyzja zostanie ogłoszona nieco wcześniej. Oczekujemy, iż Fed utrzyma gołębią retorykę i zdecyduje o reinwestowaniu środków z portfela nawet po zakończeniu drugiego kwartału.

Posiedzenie Fed – kluczowe fakty

Warto jednak przypomnieć raz jeszcze kluczowe fakty:

- rynek jest przekonany, iż Fed ogłosi w dzisiejszym komunikacie (lub przynajmniej podczas konferencji), że program interwencji na rynku obligacji (600 mld USD z listopadowej decyzji) zostanie zakończony zgodnie z planem z końcem czerwca

- jednocześnie generalnie oczekuje się, iż Fed nie zdecyduje się na wstrzymanie reinwestycji posiadanych środków. Przypomnijmy, iż Fed ma obecnie w portfelu obligacje skarbowe oraz hipoteczne. Część z tych obligacji zapada (jest spłacana), Fed otrzymuje też kupony odsetkowe. Gdyby Fed nie nabywał za te środki nowych obligacji, zmniejszałby swój portfel, jednocześnie zmniejszając ilość pieniądza w obiegu. Dlatego też już we wrześniu ubiegłego roku Fed podjął decyzję o reinwestowaniu tych środków w obligacje skarbowe. Obecnie prawdopodobnie nadal będzie chciał taki stan rzeczy utrzymać, a to oznacza, iż maksymalna skala ekspansji monetarnej (czyli maksymalny stan portfela Fed) zostanie utrzymana nawet pomimo zakończenia interwencji na koniec czerwca

- dziś odbędzie się konferencja prezesa po posiedzeniu, dlatego komunikat zostanie podany wcześniej (18.30), zaś o zwyczajowej 20.15 rozpocznie się konferencja

EURUSD, S&P500 – nowe szczyty przed posiedzeniem Fed

Oczekiwania rynku na utrzymanie gołębiej retoryki Fed prowadziły w ostatnim czasie do dalszego osłabienia dolara i pomagały rynkom akcji. Z tego też powodu wczoraj na EURUSD czy na kontraktach na S&P500 zostały ustanowione nowe lokalne maksima (1,4712 i 1345,6 pkt.). Warto jednak pamiętać, iż po korzystnej, jednak powszechnie oczekiwanej decyzji Fed z listopada dolar umocnił się (tracił tylko przez jeden dzień po posiedzeniu, później nastąpił zwrot), na rynkach akcji miała zaś miejsce realizacja zysków. Nie można wykluczyć, iż taki scenariusz zostanie powtórzony.

Nawet jednak gdyby tak się stało należy pamiętać, iż szczególnie w przypadku EURUSD, gdzie mamy do czynienia z bardzo silnym trendem, zmianę sugerować będzie dopiero ustanowienie nowego niższego dołka, czyli zejście poniżej 1,4150. Wcześniej wsparciami są 1,4490 oraz linia trendu.

*W kalendarzu – Fed, brytyjski PKB, polskie dane za marzec *

Komunikat Fed poznamy o godzinie 18.30, konferencja rozpocznie się o 20.15 naszego czasu. Wcześniej czeka nas kilka publikacji danych. W Wielkiej Brytanii poznamy pierwszy szacunek bardzo ważnych danych o PKB za pierwszy kwartał. Rynek oczekuje, iż gospodarka odrobi straty po załamaniu z czwartego kwartału poprzedniego roku (10.30, konsensus +0,5% q/q). Dane mogą być kluczowe dla funta – dobry raport zwiększyłby szansę na podwyżkę i pozwolił funtowi na odrobienie start wobec euro, słabszy mógłby temat podwyżki w ogóle wyeliminować. W USA poznamy dane o zamówieniach dóbr trwałych (14.30, konsensus +2% m/m, +1,8% m/m bez środków transportu).

W Polsce (o 10.00) poznamy dane o sprzedaży detalicznej (oczekujemy 7,5% R/R) i odnośnie stopy bezrobocia (13,1%). Będą to ostatnie dane miesięczne GUS za marzec. Dziś także raport o zapasach paliw w USA (16.30, konsensus +1,1 mln baryłek ropy). Wyniki podają m.in. ConocoPhillips, Boeing i Ebay (ten ostatni po sesji).

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz