Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy czekają na sygnały zza Oceanu

0
Podziel się:

W trakcie notowań w Azji waluta amerykańska nieznacznie straciła na wartości. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 1,5791.

Inwestorzy czekają na sygnały zza Oceanu

W trakcie notowań w Azji waluta amerykańska nieznacznie straciła na wartości. Euro osiągnęło swoje maksimum na poziomie 1,5791.

Opublikowany wczoraj indeks rynku nieruchomości NAHB wyniósł 20 punktów. Poprzedni odczyt był dokładnie taki sam. Dziś z Wielkiej Brytanii poznamy inflację CPI za luty.

Oczekuje się jej wzrostu do 2,5% r/r. Potwierdzenie tych informacji może wpłynąć na notowania funta szterlinga, ze względu na oczekiwania dotyczące ewentualnej podwyżki stóp procentowych w tym kraju. Z USA poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości. Zezwolenia na budowy domów prognozuje się na poziomie (-3,9)%, a rozpoczęte budowy na (-1,7).

Potwierdzenie tych informacji oznaczałoby dalsze problemy w tym segmencie. Obie wartości są poniżej poprzednich, co wskazuje na pogłębiający się kryzys. Inflacja PPI szacowana jest na 0,3% m/m, przy ostatnim odczycie ma poziomie 1%.

Potwierdzenie tych oczekiwań wskazywałoby na rosnącą presję inflacyjną w USA. Jednak może ona nie mieć znaczenia ze względu na wypowiedź szefa Fed, że najważniejsza jest gospodarka, nawet kosztem wyższej inflacji. Jednak najważniejszą informacją będzie dzisiaj decyzja FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się obniżki.

Rozbieżności jednak pojawiają się co do jej skali. Niektórzy oczekują obniżki o 75 punktów bazowych, inni nawet o 1 punkt procentowy. Giełdy w Nowym Jorku straciły na wartości, z wyjątkiem indeksu Dow Jones. Zyskał on nieznacznie na wartości osiągając poziom11972,25 punktu., tj. 0,18%. Nastroje na tamtejszym parkiecie wciąż są dalekie od optymizmu.

Złoto nieznacznie straciło na wartości, osiągając minimum 994,03 usd/oz. Zachowanie tego metalu potwierdzałoby obawy, co do stanu amerykańskiej gospodarki oraz możliwości dalszego wzrostu inflacji.

_ O godzinie 08.09 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5769 dolara. _

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji azjatyckiej zgodnie z oczekiwaniami przyniosły wyraźnie ograniczony zakres wahań (1,5790 - 1,5763) wynikający z wejścia rynku w okres wyczekiwania na dzisiejszą decyzję FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych oraz komunikat po decyzji. Analiza techniczna wskazuje obecnie możliwe dwa rejony oporu: 1,5791 - nocny szczyt i 1,5900 - wczorajsze ekstremum.

Wsparcie wyrysować można w oparciu o wczorajszy dołek: 1,5688. Poziom ten staje się jednocześnie wyznacznikiem granicy przewagi popytu nad podażą. Trwały spadek cen poniżej tego miejsca charakterystycznego stać się może początkiem wyraźniejszej korekty. Poranny układ wskaźników intra day sprzyja scenariuszowi aprecjacji dolara w kierunku poniedziałkowego minimum.

RYNEK KRAJOWY

Złoty zyskał na wartości. Wspólna waluta osiągnęła swoje minimum na poziomie 3,5316, a dolar 2,2353. Można z tego wnioskować o wciąż utrzymującym się dużym popycie na naszą walutę, wynikającym z różnic w stopach procentowych oraz oczekiwań co do dalszych działań Fed i RPP. Dziś nie poznamy żadnych informacji makroekonomicznych z naszego kraju.

W związku z tym waluta nasza powinna pozostać pod wpływem wydarzeń na świecie. Złotemu nie szkodzą nawet obecne wydarzenia polityczne, gdyż inwestorzy uznali je za mało istotne ze swojego punktu widzenia. Giełda w Warszawie w ślad za rynkami światowymi straciła na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2741,73 punktu, tj. (-3,55)%. Uczestnicy rynku obawiają się w naszym kraju problemów banków związanych z udzielonymi kredytami hipotecznymi.

_ O godzinie 08.14 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5383, a za dolara 2,2443 złotego. _

Sytuacja techniczna na rynku złotego: na rynku pary USD/PLN godziny sesji nocnej nie przyniosły nowych minimów. Kurs generując najniższe poziomy w rejonie 2,2350 utrzymał się wyraźnie powyżej wczorajszego dołka. Biorąc pod uwagę obraz techniczny tej pary oraz zarysowujący się od kilku dni układ wskaźników intra day sprzyjający bykom mówić można o pierwszych wyraźniejszych sygnałach wyhamowania aprecjacji złotego względem dolara.

Jako poziom sygnalny potwierdzający rosnące zaangażowanie strony popytowej wskazać można wzrosty cen powyżej figury 2,2620. Na rynku pary EUR/PLN kurs po ustanowieniu wczoraj szczytu w rejonie 3,5660 po raz kolejny wycofał się w okolice wskazywanego kilkakrotnie obszaru silnych wsparć: 3,5200 - 3,5300.

Poranny układ wskaźników technicznych intra day sugerując skuteczną obronę tego miejsca charakterystycznego nie wyklucza szybkiego powrotu powyżej bariery 3,5450.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)