Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy sprzedają euro. Jeszcze przez 3 dni?

0
Podziel się:

Już za trzy dni dowiemy się, jaki odsetek prywatnych wierzycieli zamierza przystąpić do programu rolowania i zarazem umorzenia części greckiego długu.

Inwestorzy sprzedają euro. Jeszcze przez 3 dni?

Już 8 marca dowiemy się, jaki odsetek prywatnych wierzycieli zamierza przystąpić do programu rolowania i zarazem umorzenia części greckiego długu. Głos zabierze też szef Europejskiego Banku Centralnego. Czy Mario Draghi rzeczywiście definitywnie zakończy spekulacje nt. LTRO3, czy też zostawi sobie pewne furtki na przyszłość?

Natomiast dzień później poznamy dane Departamentu Pracy USA - czy ewentualny dobry odczyt przełoży się na nastroje, czy też rynki dalej będą martwić się wpływem drogiej ropy na globalną gospodarkę?

Oto notowania euro do dolara [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1330902000&de=1330988340&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Szef Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF), Charles Dallara przyznał w weekend, iż jest optymistą w kwestii partycypacji prywatnych inwestorów w procesie umorzenia greckiego długu. Dallara to jednak nie tylko dobry finansista i negocjator, ale i też umiejętny dyplomata – te słowa nie oznaczają niczego, w efekcie do 8 marca inwestorzy będą pozostawać w niepewności, co do powodzenia całej operacji, w tym przelania środków z drugiej transzy pomocy finansowej. O tym, jak duża jest waga tego wydarzenia może świadczyć wyraźna słabość notowań wspólnej waluty w końcu ubiegłego tygodnia.

Sytuacji nie poprawiła też informacja z Moody's, który uznał Grecję za bankruta i zwrócił uwagę na potencjalne trudności związane z wiarygodnością procesu reform w tym kraju, a także ewentualne problemy tamtejszego sektora bankowego z pozyskaniem finansowania. Aktywna była też niemiecka prasa - Der Spiegel spekulował, jakoby na prośbę niemieckiego rządu z raportu Troiki usunięto zdanie sugerujące, iż Grecy będą niedługo potrzebować kolejnego finansowania (na 50 mld EUR).

Gazeta zamieściła też cięte słowa szefa niemieckiej Buby pod kątem obecnego szefa Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zadluzenie;grecji;nowy;pomysl;na;pomoc,97,0,1021025.html) *Założą specjalne konto "greckim przyjaciołom" * Zadłużona Grecja otrzyma dalszą pomoc, jeśli spełni jeden warunek. ECB - Jens Weidmann wezwał Mario Draghiego do zerwania z luźną polityką, której znakiem stały się ostatnie programy LTRO. Dziennikarze Der Spiegel informowali też o tym, jakoby podczas ostatniego szczytu UE, Angela Merkel dogadała się z szefami największych krajów Unii, aby traktowali rywala Nicholasa Sarkozego w wiosennych wyborach prezydenckich we Francji (Francois Hollander'a), jako _ osobę niepożądaną _.

To zostało wprawdzie szybko zdementowane przez niemiecki rząd, ale tego typu spekulacje tylko wspierają _ eurosceptycznego _ Hollander'a w jego drodze do Pałacu Elizejskiego – w niedzielę ponownie zapowiedział on konieczność rekonstrukcji nowego paktu fiskalnego (ma on w większym stopniu wspierać wzrost gospodarczy), jeżeli Francja ma rzeczywiście go ratyfikować.

Uwagę przyciąga też sytuacja w Hiszpanii, po tym jak w piątek tamtejszy rząd otwarcie przyznał, iż nie ma szans na obniżkę deficytu budżetowego do PKB do poziomu 4,4 proc. w tym roku – szacunki mówią na razie o 5,8 proc., co i tak będzie przyzwoitym wynikiem wobec ubiegłorocznych 8,5 proc.

Niemniej premier Mariano Rajoy został przyjęty w Brukseli chłodno, a europejscy politycy wydają się być podzieleni w kwestii ewentualnego _ karania _ Hiszpanów za niedociągnięcia. Tyle, że zachowanie się hiszpańskiego rynku długu – rentowności obligacji w piątek nadal zniżkowały, co można wiązać z przepływem kapitałów po ogłoszonych w środę wynikach przetargu LTRO 2.

To jednak dowód na to, że w tym momencie kwestia hiszpańska może nie grać jeszcze zbyt dużej roli w notowaniach wspólnej waluty – tak czy inaczej, to jednak swoista _ tykająca bomba _, biorąc pod uwagę, że europejscy politycy mają problemy z podjęciem decyzji o zwiększeniu siły funduszy ratunkowych w strefie euro – co najwyżej będzie można oczekiwać połączenia ESM i EFSF (do 750 mld EUR), a to może być zbyt mało dla krajów G-20 spoza UE, które będą w kwietniu znów rozważać, czy wesprzeć kapitałowo Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby ten mógł przeznaczyć dodatkowe fundusze na wsparcie Eurolandu.

W nocy napłynęło trochę informacji z Australii (spadek zysków firm o 6,5 proc. kw/kw), ale Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/251/m203515.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kryzys;w;grecji;powinni;przekonac;o;swej;determinacji,208,0,1023184.html) *To powinni teraz zrobić * Rząd i parlament Grecji powinny przekonać swoich partnerów europejskich o tym, że zależy im na dotrzymaniu obietnicy reform. przede wszystkim z Chin. Indeks PMI dla przemysłu liczony przez rządowe biuro CFLP spadł w lutym do 48,4 pkt. z 52,9 pkt. w styczniu, ale już liczony przez HSBC/Markit wzrósł do 53,9 pkt. z 52,5 pkt. (to trochę niebezpieczny rozdźwięk w danych). Inwestorów najbardziej zainteresowały jednak prognozy gospodarcze przedstawione przez premiera Wen Jiabao, który przyznał, że wzrost gospodarczy może w tym roku spowolnić do 7,5 proc., wobec 9,2 proc odnotowanych w 2011 r. Tamtejsza administracja chce
jednak postawić na _ zwiększanie popytu konsumpcyjnego _, co może teoretycznie sugerować bardziej łagodną linię polityki Ludowego Banku Chin.

W efekcie chiński czynnik nie powinien aż tak bardzo ważyć na rynkach. Niemniej na razie, widać jego negatywny wpływ na surowcach, a także w notowaniach australijskiego dolara (AUD).

Dzisiaj rano inwestorzy poznali zaskakująco lepsze dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii (wzrost o 4,4 proc. r/r), co sprawia, że zaplanowane na czwartek dane o inflacji CPI za luty nabierają jeszcze większego znaczenia w kontekście przyszłej polityki SNB (oczek. -0,2 proc. m/m i -0,9 proc. r/r).

Zobacz notowania euro do dolara w ciągu 3 miesięcy [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1323085646&de=1330902000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Średnia 100- sesyjna przebiegająca w okolicach 1,3168 została dzisiaj naruszona. Od kilku dni widać dość dużą determinację strony podażowej na euro - zaczęło się od realizacji zysków po LTRO2, przeszło w obawy związane z perspektywami euro-gospodarki w kontekście drożejącej ropy, a obecnie kluczowy staje się coraz większy niepokój związany z powodzeniem operacji oddłużenia Grecji.

Minie on dopiero w czwartek, kiedy to poznamy odsetek prywatnych wierzycieli, którzy będą chcieli wziąć udział w tym programie – większy od 90 proc. oddali ryzyko uruchomienia prawnej klauzuli CAC i tym samym ryzyko uruchomienia płatności z tytułu CDS-ów (komitet ISDA mógłby w tym momencie zebrać się ponownie). W efekcie podaż na wspólnej walucie może utrzymać się aż do czwartku – w przypadku EUR/USD ważne będą wspomniane już dzisiejsze dane ISM dla usług w USA o godz. 16:00.

Porównaj na wykresach notowania walut [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1323085646&de=1330902000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)