Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Istotny dzień dla polskiej waluty

0
Podziel się:

W trakcie godzin handlu w Azji wspólna waluta nieznacznie straciła na wartości.

W trakcie godzin handlu w Azji wspólna waluta nieznacznie straciła na wartości. Minimum jakie osiągnęło euro to 1,5583. Dziś poznamy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo za marzec.
Oczekuje się spadku jego wartości do poziomu 103,4 punktu, z poprzednich 104,1. Oczywiście jest to możliwe, w związku z panującymi nastrojami i obawami o recesję za Oceanem. Wzrost zamówień przemysłowych szacuje się na 3,9 proc. r/r, przy ostatnich 2,1.
Potwierdzenie tych informacji może oznaczać, że gospodarka strefy euro wciąż się rozwija. Nie należy jednak zapominać, że publikacja ta dotyczy przeszłości. Z USA poznamy zamówienia na dobra trwałego użytku za luty. Prognozuje się wzrost o 1proc., przy wcześniejszym spadku o 5,3 proc. W przypadku potwierdzenia tych informacji lub wyższego poziomu może to wpłynąć na kurs dolara. Dynamika sprzedaży nowych domów szacowana jest na (-1,4) proc., przy poprzednim odczycie (-2,8).
Świadczyć to może o spodziewanej większej liczbie sprzedanych nieruchomości. W przypadku odczytu na oczekiwanym poziomie byłby to dobry sygnał z tego segmentu rynku. Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości z wyjątkiem indeksu Dow Jones. Zamknął się on na poziomie 12532,60 punktu, tj. (-0,13)proc. Dużym zainteresowaniem cieszą się papiery spółek z sektora finansowego.
Złoto pozostawało w wyznaczonym zakresie zmian pomiędzy 936,18 usd/oz a 941,68. Zachowanie tego metalu nie potwierdza nocnej aprecjacji dolara.

O godzinie 08.09 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5600 dolara.

_ Sytuacja techniczna eurodolara _: nocne wzrosty (deprecjacja dolara względem euro) zatrzymały się na wysokości silnego technicznego oporu: 1,5650. Maksimum wygenerowane zostało na poziomie 1,5657. Rejon ten pokazał jednocześnie reaktywację krótkich pozycji w wyniku czego notowania dość szybko wycofały się w okolice figury 1,5600. Biorąc pod uwagę poranny układ na wskaźnikach technicznych intra day spodziewać się można jeszcze jednego (również nieudanego) podejścia w okolice lokalnych szczytów: 1,5630 - 1,5650. Sygnalną wyraźniejszych zmian w kierunku południowym i jednocześnie granicą przewagi popytu nad podażą jest dzisiejszy poranny dołek: 1,5582.

Rynek krajowy

Krajowa waluta zyskuje na wartości przed dzisiejszą decyzją RPP. Dolar stracił na wartości osiągając minimum na poziomie 2,2454, a wspólna waluta 3,5191. Inwestorzy spodziewają się podniesienia stopy procentowej do 5,75 proc. z obecnych 5,5. Potwierdzenie tych prognoz sugerowałoby obawy Rady o presję inflacyjną. Wynikają one z wysokich cen towarów, utrzymującego się w naszym kraju wzrostu gospodarczego oraz presji na wzrost płac. Podjęcie decyzji o podwyżce może wpłynąć na zachowanie się naszej waluty. Depozyty w złotych, jak również oprocentowanie naszych papierów skarbowych byłoby na bardzo atrakcyjnym poziomie. W związku z tym możliwy jest napływ kapitału spekulacyjnego do naszego kraju. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2936,31 punktu, tj. 4,08 proc. Oczywiście stymulatorem wzrostów były wydarzenia za Oceanem.

O godzinie 08.18 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,5238, a za dolara 2,2563 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: na rynku pary USD/PLN kurs po dynamicznej fali wzrostów (z zasięgiem na 2,2960) kontynuuje odreagowanie, któremu sprzyja powrót do słabszej pozycji dolara na świecie. Obecnie rejon wsparcia wyznaczony jest przez nocny dołek i wynosi 2,2455. Opór natomiast wyrysować można na wysokości 2,2650 - 2,2700.

Poranny układ wskaźników intra day nie pozwala wykluczyć próby pogłębienia ostatniego lokalnego dołka. Obraz techniczny wskazuje jednocześnie stopniowe wygaszanie spadków. W dalszym ciągu bardzo stabilnie zachowuje się para EUR/PLN, co potwierdza nadal jeszcze relatywnie wysoki popyt na krajową walutę (stymulowany oczekiwaniem dzisiaj na kolejną podwyżkę stóp procentowych). Najbliższe bariery - opory to ciągle 3,5450 i 3,5665. Obszar silnych technicznych wsparć zlokalizowany jest w pobliżu figury 3,5200. Obraz techniczny w perspektywie najbliższych sesji konsekwentnie zdaje się sprzyjać zwolennikom słabszego złotego względem waluty europejskiej.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)