Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaka przyszłość czeka dolara?

0
Podziel się:

Wczorajsza publikacja z amerykańskiego rynku nieruchomości z pewnością nie napawa optymizmem i najprawdopodobniej popsuła świąteczny nastrój nie jednemu właścicielowi tamtejszej waluty.

Rekordowy spadek cen mieszkań w USA

Wczorajsza publikacja z amerykańskiego rynku nieruchomości z pewnością nie napawa optymizmem i najprawdopodobniej popsuła świąteczny nastrój nie jednemu właścicielowi tamtejszej waluty. Indeks HPI Composite-20, który mierzy roczną zmianę cen mieszkań w dwudziestu okręgach przemysłowych w Stanach Zjednoczonych, nieoczekiwanie wyniósł -6,1% (r/r). Jest to zdecydowanie większa zmiana niż prognozowano, dlatego bezpośrednio po publikacji tych danych mogliśmy zaobserwować spadek nie tylko wartości amerykańskiej waluty, ale także cen akcji na tamtejszych giełdach. Negatywne informacje spowodowały między innymi gwałtowny wzrost kursu EURUSD, który poszybował w górę z poziomu 1,441 do okolic 1,45, czyli dotarł prawie do linii szyi (1,452). Bardzo możliwe, że dzisiaj dolar osłabi się względem euro i osiągnie poziom 1,452, a następnie nastąpi spadek kursu EURUSD. Wskazuje na to przede wszystkim ukształtowana na wykresie dziennym formacja głowy i ramion, która techniczne jest sygnałem nadchodzącej przewagi niedźwiedzi
na rynku EURUSD.

Nastroje amerykańskich konsumentów

Dzisiaj poznamy wskaźnik mierzący nastroje wśród amerykańskich konsumentów. Prognozowany jest jego spadek do poziomu 86,5, czyli 0,8 pkt. mniej niż miesiąc wcześniej. Tendencja spadkowa tego indykatora ma negatywny wpływ na kształtowanie się wartości waluty krajowej. Jeżeli dane te okażą się gorsze od oczekiwań, to wówczas możemy spodziewać się deprecjacji dolara. Opublikowany dzisiaj raport dotyczący poglądów konsumentów odnośnie perspektyw gospodarki amerykańskiej odgrywa bowiem istotną rolę w kształtowaniu się wartości USD. Indeks ten jest skorelowany dodatnio z dochodem realnym gospodarstw domowych i zachowaniem się cen akcji. Dlatego korzystny wynik tego wskaźnika może spowodować nieznaczne wzrosty na giełdach. Bardziej optymistyczne nastroje wśród konsumentów wpływają pozytywnie także na ogólną kondycję gospodarki danego kraju. To właśnie od naszego samopoczucia zależy bowiem nasz popyt na dobra i usługi, a tym samym tempo wzrostu gospodarczego.

Co nas dzisiaj czeka?

Najciekawszy i najbogatszy kalendarz wydarzeń mają dzisiaj Stany Zjednoczone i to właśnie na rynku waluty amerykańskiej możemy spodziewać się najbardziej dynamicznych ruchów. Z danych makroekonomicznych poznamy między innymi wskaźnik zaufania konsumentów oraz zamówienia na dobra trwałe. Ważną informacją dla inwestorów może być także ilość nowych zasiłków dla bezrobotnych. Co prawda wskaźnik ten nie odgrywa kluczowej roli w kształtowaniu się wartości dolara, jednak jest on jednym z głównych źródeł naszej wiedzy na temat kondycji na amerykańskim rynku pracy.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)