Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jutro dalsze odreagowanie złotego?

0
Podziel się:

Klimat do inwestowania w euro nadal jest jednak niekorzystny.

Jutro dalsze odreagowanie złotego?

Przez całą dzisiejszą sesje byliśmy świadkami umacniania się euro wobec dolara. Wczoraj rano kurs przebił krótkoterminowy trend spadkowy i kieruje się na północ w stronę oporu na 1,2820. Po jego przebiciu możliwy byłby dalszy ruch w kierunku aprecjacyjnym dla wspólnej waluty. Obecnie kurs eurodolara wynosi 1,2780.

Klimat do inwestowania w euro nadal jest jednak niekorzystny. Poza pojawiającymi się codziennie doniesieniami o problemach Grecji lub Portugalii, dziś dodatkowo sytuację popsuły niezbyt wesołe doniesienia z szerokiego rynku. Były to słabe dane z Niemiec o PKB, wieści o kurczeniu się gospodarek Włoch i Hiszpanii oraz całej strefy euro.

Dodatkowo Hiszpania rozważa możliwość zgłoszenia się z prośbą o linię kredytową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ponieważ Niemcy ciągle stoją w opozycji wobec europejskiej pomocy dla Hiszpanii. Problem _ klifu fiskalnego _ także jest nierozwiązany. Wszystkie te czynniki przemawiają za osłabianiem się wspólnej waluty, lecz od dwóch dni mamy lekkie umocnienie euro, można nawet mówić o krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Najwidoczniej inwestorzy pomimo wielu słabostek wspólnej waluty, nadal postrzegają ją jako dość pewne aktywo – i przy każdym złym doniesieniu zza oceanu (patrz dzisiejsze dane z USA) są w stanie ujarzmić niedźwiedzie.

Złoty się umacnia

Na parach złotówkowych od rana widzimy na wykresie umacnianie się naszej waluty wobec euro i dolara. Kurs naszej waluty wynosi obecnie 4,1554 EUR i zbliżamy się do wsparcia na poziomie w okolicach 4,1526, waluta amerykańska warta jest obecnie 3,2528 i przebite zostało wsparcie na poziomie 3,2571.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że cykl obniżek stóp procentowych będzie kontynuowany. Przypomnijmy, że na listopadowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy o 25 pb. Stopa referencyjna NBP wynosi obecnie 4,50 proc. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 4-5 grudnia. Dodatkowo Jerzy Hauser (członek RPP) powiedział dziś, że to nie ostatnia obniżka stóp procentowych. Nie zaskoczył go również październikowy spadek poziomu inflacji, taki scenariusz ponoć zakładali członkowie Rady i cały czas działają antycypacyjnie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)