Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejna fala aprecjacji złotego?

0
Podziel się:

Dolar na rynku globalnym wciąż traci na wartości. Dzisiejsze maksimum euro to 1,5726. Powodem były piątkowe informacje z rynku pracy.

Kolejna fala aprecjacji złotego?

Dolar na rynku globalnym wciąż traci na wartości. Dzisiejsze maksimum euro to 1,5726. Powodem były piątkowe informacje z rynku pracy.

Dziś poznaliśmy produkcję przemysłową z Niemiec. Odczyt był lepszy od prognoz. W tym tygodniu poznamy produkcję przemysłową i wytwórczą z Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach prognozuje się wartość w ujęciu rocznym na wyższym poziomie niż ostatnio.

Jednak czynnikiem determinującym kurs funta szterlinga w tym tygodniu będzie decyzja BoE o wysokości stóp procentowych. Oczekuje się obniżki do 5%. Taka decyzja może wpłynąć na spadek wartości angielskiej waluty. Z Eurolandu poznamy PKB za IV kwartał, jednak ze względu na okres, którego dotyczą nie powinny mi

eć one wpływu na notowania. ECB podejmie decyzję w sprawie stóp w strefie euro. Rynek spodziewa się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie 4%. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem są komunikaty po ogłoszonych decyzjach. Z USA poznamy protokół z posiedzenia FOMC.

Na rynek może wpłynąć wystąpienie szefa Fed, jednak jest mało prawdopodobne, aby powiedział on coś nowego. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spodziewana jest na poziomie 380 tysięcy. Deficyt budżetowy również szacuje się niższy niż dotychczas. W tym tygodniu zapadnie również decyzja BoJ o wysokości stóp procentowych w Japonii. Nadchodzący tydzień ze względu na decyzje banków centralnych może charakteryzować się dużą zmiennością.

Złoto zyskiwało na wartości, podobnie jak inne towary i surowce. Metal ten osiągnął swoje maksimum na poziomie 927,43 usd/oz.

_ O godzinie 08.07 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5665 dolara. _

*Sytuacja techniczna eurodolara: *Para EUR/USD zyskiwała dziś na wartości. Nie mogąc pokonać wsparcia (wynikającego z przebiegu średniej 14-dniowej) zlokalizowanego na poziomie 1,5684 skierowała się na północ. Najbliższym oporem jest 1,5735, będące jednocześnie górnym ograniczeniem kanału spadkowego. Pokonanie tego poziomu może doprowadzić do dalszych wzrostów w rejon 1,5772, który to jest piątkowym szczytem notowań tej pary. Jednak bardzo możliwe jest pozostanie w przedziale pomiędzy 1,5682 a 1,5726.

RYNEK KRAJOWY

Krajowa waluta zyskiwała dzisiaj na wartości. Dolar w stosunku do złotego osiągnął swoje minimum na poziomie 2,1958, a euro 3,4536. Bilans płatniczy w IV kwartale wyniósł 3,221 miliarda EUR. W związku z tym, iż dane te dotyczyły zeszłego roku nie miały one wpływu na kurs złotego.

W tym tygodniu poznamy jeszcze wyniki przetargu obligacji dziesięcioletnich. Można się spodziewać jak zwykle znacznego popytu na nasze papiery skarbowe w związku z atrakcyjnym ich oprocentowaniem dla inwestorów zagranicznych.

Duży napływ kapitału, walut obcych przesyłanych przez osoby pracujące w krajach europejskich oraz dotacje unijne wpływają cały czas na notowania naszej waluty. Złoty w tym tygodniu powinien być determinowany zachowaniem się rynku światowego. Giełda w Warszawie zyskiwała dziś na wartości. Indeks WIG20 przebywał w pobliżu poziomu 3060 punktów.

_ O godzinie 16.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,4578, a za dolara 2,2007 złotego. _

Sytuacja techniczna na rynku złotego: poniedziałek przyniósł nowe lokalne dołki. Na rynku pary USD/PLN minimum dzisiejszej sesji wyniosło nieco poniżej figury 2,2000. Główną determinantą zmian było zwiększenie zainteresowania polską walutą, co widoczne było przez umocnienie złotego praktycznie do wszystkich walut. Z technicznego punktu widzenia rejon figury 2,2000 wyznacza obszar średnioterminowego wsparcia.

Układ wskaźników technicznych intra day i obrona figury 2,2000 sygnalizuje możliwość odreagowania w ciągu najbliższych godzin. Zasięg takiego ruchu wyznacza najbliższy lokalny opór: 2,2150. Dopiero zamknięcie sesji powyżej tego poziomu charakterystycznego zasygnalizuje możliwość powrotu cen do obszaru niedawnej konsolidacji: 2,2350 - 2,2550.

Na rynku pary EUR/PLN zasięg dzisiejszego dołka 3,4534 wskazuje na utrzymanie w ciągu najbliższych godzin kierunku na mocniejszego złotego. Najbliższy obszar wsparcia, którego testu nie można obecnie wykluczyć (na przestrzeni najbliższych 24 godzin) znajduje się dopiero na przestrzeni: 3,4200 - 3,4350. O bardziej trwałych zmianach w kierunku północnym można będzie mówić po trwałym powrocie cen powyżej oporu 3,4750.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)