Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejna fala spadkowa na eurodolarze

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja stała pod znakiem kontynuacji trendu umacniania waluty amerykańskiej. Opublikowane rano dane z Niemiec zaskoczyły delikatnie na plus, jednak w porównaniu z poprzednim odczytem bieżąca wartość była niższa, dlatego wiadomość ta sprzyjała spadkom.

Kolejna fala spadkowa na eurodolarze

Z kolei po południu sytuacja nieco się uspokoiła, choć dane zza oceanu były mocno odchylone od prognoz. Z jednej strony indeks NY Empire State zaskoczył negatywnie (wyniósł 2,55 pkt zamiast oczekiwanych 24 pkt), a napływ kapitału długoterminowego do USA wyniósł zaledwie 20,7 mld USD (spodziewano się 50 mld). Natomiast z drugiej strony inflacja PPI wyniosła 1,8 proc. w skali miesiąca (oczekiwano 0,8 procent), inflacja bazowa PPI 0,5 proc. w skali miesiąca (oczekiwano 0,2 proc.), a dynamika produkcji przemysłowej wzrosła w listopadzie do 0,8 procent (spodziewano się 0,5 procent). Ostateczne dolar utrzymał sporą część dzisiejszych zysków do euro, a kurs pod koniec sesji europejskiej wynosił 1,4551.

Pary złotowe mocno w górę

Wczorajsze ostateczne przebicie oporu 4,15 na EUR/PLN dzisiaj skutkowało znaczącym wzrostem tej pary. Sprzyjały temu również spadki na głównej parze walutowej i w rezultacie tych kiepskich nastrojów para EUR/PLN dotarła do kolejnego istotnego poziomu oporu, czyli 4,20.

Brak zdecydowanego odbicia w sesji europejskiej stwarza zagrożenie, że ruch korekcyjny nie będzie zbyt silny, przez co możemy utrzymać się na tych poziomach przez nieco dłuższy okres czasu. Na parze USD/PLN także doszło do mocnego wybicia w górę, przez co zanotowaliśmy dziś maksimum na poziomie 2,8858.

Tak silne osłabienie złotego jest mocno związane z nastrojami na rynkach światowych, ponieważ z polskiej gospodarki napłynęła dziś jedynie jedna ważna informacja dotycząca inflacji CPI. Wskaźnik ten wyniósł zgodnie z prognozami 3,3% r/r, ale na podwyżki stóp w naszym kraju jak wiadomo nie ma co liczyć.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)