Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kolejne rekordy słabości dolara

0
Podziel się:

Wtorek pokazał, iż ten tydzień nie będzie tym z rodzaju "na przeczekanie" jeśli chodzi o notowania głównych światowych walut. Po kilku dniach uspokojenia dolar stracił wyraźnie do wszystkich najważniejszych walut.

Wtorek pokazał, iż ten tydzień nie będzie tym z rodzaju "na przeczekanie" jeśli chodzi o notowania głównych światowych walut. Po kilku dniach uspokojenia dolar stracił wyraźnie do wszystkich najważniejszych walut.

Co ciekawe, wyprzedaż amerykańskiej waluty rozpoczęła się jeszcze przed publikacją danych, które uważane były za kluczowe w tym tygodniu. Dane (z rynku nieruchomości) okazały się nieco lepsze od oczekiwań, ale nie na tyle aby pomóc dolarowi - po ich publikacji EURUSD pierwszy raz przekroczyło poziom 1,4800 co świadczy jedynie o sile podaży.

Nie pomogły również minutes, które pokazały, że Fed jest skłonny słuchać rynku i działać tak aby nie dopuścić do recesji. W rezultacie pod koniec notowań w USA dolar dalej się osłabiał i zniżka ta była kontynuowana w Azji.

Pod koniec notowań w Azji EURUSD notuje rekord na poziomie 1,4851, zaś USDCHF jest rekordowo nisko bo na 1,1022 (co również oczywiście oznacza rekord siły franka wobec dolara), choć o rekordach notujemy lekki ruch korekcyjny.

GBPUSD wzrasta maksymalnie do 2,0694. Istotny poziom wsparcia z maja ubiegłego roku (na 109,10-109,20) przełamał natomiast USDJPY, który obniża się do 108,79. Nie udało się to na początku drugiej dekady listopada zaś teraz w zasadzie otwarta jest droga do bardzo silnego wsparcia w okolicach 102 jena za dolara z początku 2005 roku i listopada 1999 roku.

Spadek wartości dolara z pewnością pomógł złotemu w odreagowaniu po dwutygodniowej korekcie. Nasza waluta zyskiwała wobec USD przez cały wtorek, a po gwałtownym ruchu na EURUSD zaczęła umacniać się także wobec euro.

Oznacza to, że złoty ponownie stał się zainteresowaniem graczy szukających wyższych stóp zwrotu i dalsze spadki amerykańskiej waluty mogą przyczynić się do definitywnego zakończenia listopadowej korekty, w wyniku której złoty stracił 3% wobec euro i 2,5% wobec dolara.

Raczej niewielki wpływ na notowania złotego miały publikowane wczoraj dane makroekonomiczne w naszym kraju. Z jednej strony mieliśmy co prawda większy wzrost produkcji przemysłowej, z drugiej jednak niższy wzrost indeksu cen producenta.

Dane te nie zmieniły zasadniczo perspektywy podwyżek stóp, i najbliższa - naszym zdaniem - nastąpi już w tym miesiącu. Ostatecznie złoty zyskał wczoraj ponad 2 grosze do dolara (USDPLN zamknął się na 2,4785) oraz niecałe półtora grosza w relacji do euro (EURPLN zamyka się na 3,6705).

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)