Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
07.03.2014 08:08

Lekki wzrost złotego w ślad za...

Poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację po wczorajszym lekkim umocnieniu polskiej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację po wczorajszym lekkim umocnieniu polskiej waluty.

Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1767 PLN za euro, 3,0086 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4274 PLN względem franka szwajcarskiego. Wycena polskiego długu wyraźnie wzrosła, a rentowności 10-letnich papierów spadły do 4,186 procent.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskich aktywów przyniosło proporcjonalny wzrost wyceny złotego oraz wyraźne umocnienie długu po udanej aukcji MF. W pierwszym przypadku obserwowaliśmy reakcję kwotowań polskiej waluty na wydarzenia, które odbywały się na szerokim rynku. Euro zyskiwało wobec amerykańskiej waluty po tym jak EBC nie zmienił stóp, a same wypowiedzi M. Draghiego odczytane zostały jak utrzymanie ostatniego stanowiska.

Poprawa sentymentu wpłynęła również na wyceny walut emerging markets, które zyskiwały wobec dolara oraz w mniejszym stopniu również w stosunku do euro. Wycenie krajowych aktywów pomogła również udana aukcja polskiego długu, gdzie MF uplasowało papiery za 6,5 mld PLN. Już wczoraj wskazywał, iż aktualne nastroje będą sprzyjać przetargowi, co w konsekwencji pozwoliło umocnić polski dług do najmocniejszych poziomów od końca października. Polski złoty pozostaje stabilny, choć w dalszym ciągu widoczny jest negatywny wpływ napiec związanych z Ukrainą.

W trakcie dzisiejszej sesji na rynku pojawią się dane dot. aktywów rezerwowych w lutym. Dane przygotowane przez NBP nie stanowią jednak zwyczajowo istotniejszego impulsu dla kwotowań polskiej waluty. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się utrzymanie aktualnej konsolidacji i nieznaczne ruchy wraz z kolejnymi danymi z szerokiego rynku. Warto ponadto dziś zwrócić uwagę na dane przemysłowe z Niemiec oraz popołudniową publikację z amerykańskiego rynku pracy.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy podejście pod sygnalizowane wczoraj wsparcia. W przypadku pary USD/PLN ruch ten przybrał dodatkowo na dynamice (wzrosty EUR/USD) doprowadzając do testu okolic 3,00 USD/PLN. Wydaje się, iż jest to obecnie realne maksimum dla umocnienia złotego, gdyż kapitał zagraniczny nie będzie chciał nabywać złotego poniżej 3,00 PLN z uwagi na ciągle nierozwiązany problem na Ukrainie. Pozostałe pary (EUR/PLN, CHF/PLN) pozostają stabilne.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz