Notowania

dziś w money
14.06.2011 12:29

Lepsze nastroje i dane obniżają kurs CHF/PLN

Wtorkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem umocnienia złotego do szwajcarskiego franka, co wpisuje się w analogiczny proces obserwowany na wykresach EUR/CHF i USD/CHF.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wtorkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem umocnienia złotego do szwajcarskiego franka, co wpisuje się w analogiczny proces obserwowany na wykresach EUR/CHF i USD/CHF.

O godzinie 12:14 kurs CHF/PLN testował poziom 3,2378 zł, wobec 3,2548 zł wczoraj na zamknięciu. Dziennie minimum to 3,2357 zł. Szwajcarska waluta traci w reakcji na poprawę nastrojów na rynkach globalnych. Pewien wpływ mogą też mieć, opublikowane dziś rano, najnowsze prognozy gospodarcze dla Szwajcarii.

Perspektywa wzrostowego odbicia na Wall Street, po sześciu kolejnych tygodniach spadków, wsparta przez optymistyczne doniesienia z Japonii, gdzie produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła mocniej niż wstępnie szacowano, a bank centralny dostrzega pierwsze oznaki rodzącego się ożywienia w gospodarce, zdominowały we wtorek nastroje na rynkach globalnych.

Humorów inwestorom nie były w stanie popsuć dane z Chin o najwyższej od 34 miesięcy inflacji konsumenckiej (w maju 5,5% R/R, w czerwcu może przekroczyć 6%). Jak również dzisiejsza podwyżka stopy rezerw obowiązkowych dla chińskich banków, jaka miał miejsce w odpowiedzi na obserwowany wzrost cen. Większych emocji nie budzi też wczorajsza decyzja S&P o obniżce ratingu Grecji do poziomu CCC, będącego obecnie najniższą oceną wiarygodności kredytowej kraju na świecie.

Cieniem na notowania franka kładą się też najnowsze prognozy gospodarcze szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarki (SECO). Uwagę zwraca przede wszystkim korekta w dół inflacji. W tym roku prognozowana jest ona na poziomie 0,7%, podczas gdy jeszcze w marcu jej wzrost szacowano na poziomie 1%. W 2012 roku inflacja pozostanie na poziomie 0,7%, wobec 0,9% szacowanych wcześniej.

Malejące ryzyko inflacji związane jest z utrzymującym się od miesięcy mocnym frankiem, wpływając jednocześnie na odsunięcie w czasie oczekiwań co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera prognozują, że SNB zacznie podwyższać stopy we wrześniu, wykonując ruch o 25 punktów bazowych (pb). Podobna podwyżka oczekiwania jest też w grudniu br. Istnieje tu silny rozdźwięk z rynkiem terminowym, który „dostrzega" niewielkie szanse na podwyżkę stóp w tym roku, wskazując na marzec 2012 roku jako pierwszy realny termin na podjęcie takiej decyzji.

W kolejnych godzinach notowania CHF/PLN będą pozostawać przede wszystkim pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Te zaś będą kształtowane przez publikowane dziś dane makroekonomiczne z USA. Zwłaszcza raport o wynikach sprzedaży detalicznej w maju. Potencjalny wpływ może też mieć, wieczorne wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej. Bez echa powinny natomiast przejść, publikowane dziś o godzinie 14:00, dane o polskim bilansie płatniczym i podaży pieniądza.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz