Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Mieszane sygnały

0
Podziel się:

Tydzień najważniejszych danych póki co przynosi mieszane sygnały. Póki co, największym rozczarowaniem okazały się wczorajsze dane dotyczące nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych.

Mieszane sygnały

Indeks Conference Board zamiast wzrosnąć do oczekiwanych 57 pkt. obniżył się do 49,3 pkt. (54,9 pkt. w poprzednim miesiącu). Nie wykluczone, że spadek wartości indeksu ma związek z drożejącymi paliwami. Wcześniej podany został indeks Chicago PMI, który pokazał mniejszy spadek aktywności niż w poprzednim miesiącu. Wartość indeksu wzrosła z 34,9 pkt. do 39,9 pkt., więcej niż oczekiwano (38,2 pkt.).Rejon Chicago od pewnego czasu nie jest jednak dobrym indykatorem sytuacji w przemyśle całej amerykańskiej gospodarki. Dane z Japonii generalnie ulegają poprawie.

Wczoraj podano wyższy wskaźnik PMI, dziś nieco lepsze niż w poprzednim miesiącu wartości indeksu Tankan. Indeks dla przemysłu wzrósł z -58 do -48 pkt., zaś dla usług z -31 do -29 pkt. W obydwu przypadkach jest to jednak mniej niż oczekiwano (odpowiednio -43 i 27 pkt.). Wreszcie minimalnie poprawił się chiński PMI, notując wzrost z 53,1 pkt. do 53,2 pkt., potwierdzając, że recesja w tym kraju póki co nie jest realnym zagrożeniem.

Powyższe dane dają mieszany obraz. Z pewnością nie może być mowy o kolejnej serii pozytywnych zaskoczeń, a zatem i reakcja rynku nie jest tak jednoznaczna. Wczoraj do sporej przeceny na rynkach akcji przyczynił się Conference Board. Notowania S&P500 obniżyły się z niemal 926 pkt. do 908 pkt. Minima z 26 i 29 czerwca zostały jednak obronione i scenariusz wzrostowy nie został zanegowany. W trakcie notowań w Azji indeks odrabiał nawet część strat, m.in. po danych z Chin.

Ważniejsze będą jednak dzisiejsze dane, głównie z USA - ISM dla sektora przemysłu (godzina 16.00, oczekiwana wartość to 44 pkt.) oraz raport ADP pokazujący zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym (godz. 14.15, oczekiwany spadek zatrudnienia o 410 tys.). Wcześniej wskaźniki aktywności dla strefy euro (9.58, konsensus 42,4 pkt.) i Wielkiej Brytanii (10.28, konsensus 46,5 pkt.).

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)