Notowania

komentarze walutowe
20.10.2011 17:42

Moody's straszy, złoty słabnie

Złoty mocno stracił na wartości w relacji do głównych walut, reagując na znaczące pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i ostrzeżenia Moody's odnośnie ratingu Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Złoty mocno stracił na wartości w relacji do głównych walut, reagując na znaczące pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych i ostrzeżenia Moody's odnośnie ratingu Polski.

O godzinie 17:31 kurs USD/PLN testował poziom 3,2192 zł, a EUR/PLN 4,4066 zł. Podczas gdy jeszcze wczoraj na koniec dnia kursy te kształtowały się odpowiednio na poziomie 3,1543 zł i 3,3423 zł.

Sytuację na rynkach globalnych, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich dniach, w dużej mierze kształtowały spekulacje i doniesienia związane z niedzielnym szczytem Unii Europejskiej, który będzie poświęcony kryzysowi długu. Nastroje od rana nie były najlepsze, po tym jak wczoraj okazało się, że Paryż i Berlin mają różne spojrzenia na kwestię wzmocnienia siły Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). Sytuacja nieco poprawiła się przed południem, gdy zostały opublikowane wytyczne odnośnie funkcjonowania EFSF. Prawdziwy cios na rynki spadł jednak już po południu.

Die Welt poinformował wówczas, że wobec rozbieżności ws. EFSF, rząd Niemiec nie wyklucza przesunięcia szczytu UE. Ostatecznie te doniesienia zostały zdementowane, ale stało się jasne, że niedzielny szczyt nie przyniesie decyzji na które czekają rynki finansowe. Jedyne na co można liczyć, to zgodna na dokapitalizowanie europejskich banków. To jednak w tej chwili zbyt mało.

Niepewność związana ze spotkaniem przywódców Unii Europejskiej być może nie wywołałaby tak silnej przeceny złotego, gdyby nie ostrzeżenia płynące z Moody's. Jaime Reusche, analityk tej agencji powiedział, że jeśli koszt finansowania długu Polski wzrośnie, bo rynek straci wiarę w plan cięcia deficytu, może to skutkować negatywną perspektywą ratingu. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta do końca roku lub na początku przyszłego roku. Moody's utrzymuje rating Polski na poziomie A2 z perspektywa stabilną. To o jeden stopień wyżej niż pozostałe agencje.

W piątek złoty będzie wciąż pozostawał pod wpływem zmieniających się nastrojów. Te zaś będą kształtowane przez spekulacje odnośnie szczytu UE, doniesienia przed spotkaniem ministrów finansów Strefy Euro oraz publikację indeksu Ifo.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz