Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Możliwa dłuższa poprawa nastrojów

0
Podziel się:

Kolejny dzień utrzymywania się pozytywnych nastrojów na giełdach poprawił sentyment do złotego.

Brak silniejszej korekty wczoraj po dwóch dniach wzrostów należy interpretować pozytywnie. Z punktu widzenia międzyrynkowej analizy technicznej rynki zachowują się ostatnio dość nielogicznie. Rosną akcje, spadają rentowności obligacji (w szczególności 10 latek), pozytywnie zachowuje się złoto. Spadek rentowności obligacji wynika z obaw rynku przed drastycznym spadkiem inflacji w najbliższych kwartałach oraz z wydłużenia się okresu utrzymywania niskich stóp procentowych.

W wyniku interwencji FEDu spadły również oprocentowania kredytów hipotecznych; spread na długu Fannie Mae i Freddie Mac spadł do najniższego poziomu od października. Rynki akcji mogą doświadczyć w związku z tym nieco dłuższego okresu lepszych nastrojów. Jeżeli pojawiające się złe dane makro będą w najbliższym czasie ignorowane, to będzie to sygnał kupna akcji z perspektywą wzrostów do końca roku. Trzeba pamiętać jednak, że silne zmiany nastrojów są charakterystyczne dla bessy, a obecna poprawa jest odbiciem z bardzo wyprzedanych poziomów.

Dzisiejszy dzień będzie bogaty w dane makroekonomiczne. Ze względu na jutrzejsze święto w USA dane, które normalnie są publikowane w czwartki, będą publikowane dzisiaj. W centrum uwagi będą dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, indeks Chicago PMI, indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan oraz liczbę nowozarejestrowanych bezrobotnych.

Złoty z pewnym opóźnieniem zareagował na zmianę sentymentu na rynkach. Silniejsze umocnienie złotego może nastąpić, jeżeli rynek "zwietrzy" rychły cykl obniżek stóp procentowych w Polsce. Spadek rentowności obligacji amerykańskich oznacza, że polskie obligacje stają się coraz bardziej atrakcyjne. Na przeszkodzie stoi jednak utrzymująca się wysoka zmienność na walucie, która zmniejsza atrakcyjność takich inwestycji z punktu widzenia inwestora zagranicznego.

EURPLN

Sentyment do złotego poprawił się i EURPLN powrócił poniżej 3,80. Kurs przełamał linię trendu wzrostowego trwającego od początku listopada. Najbliższym istotnym wsparciem będzie strefa 3,68-3,70. Dzisiaj rynek będzie wyczekiwał na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej RPP pozostawi stopy bez zmian. Ewentualna obniżka stóp mogłaby być katalizatorem do dalszego umocnienia złotego.

EURUSD utrzymuje pozytywne momentum w krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Celem ruchu wzrostowego może być poziom 1,32 lub nawet 1,33. Trwalsze odreagowanie na giełdach światowych sprzyjać będzie dalszemu osłabieniu dolara. W średnim terminie eurodolar pozostaje w szerokiej konsolidacji między 1,24 a 1,33. Dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku i indeks Chicago PMI mogą być katalizatorem do większego ruchu

GBPUSD

Funtdolar zdołał wybić powyżej oporu przy 1,53. Pozytywne zachowanie funta może przedłużyć się, ponieważ rynek wyraźnie ignoruje negatywne informacje. Najbliższym wsparciem będzie strefa wczorajszej konsolidacji przy 1,52. Celem ruchu wzrostowego powinna być strefa oporu przy 1,58 w pobliżu mniej stromej linii trendu spadkowego.

USDJPY

Dolarjen pozostaje pod lekką presją sprzedających, ale w ramach ostatnich zakresów. Umacnianie jena może obecnie wynikać z oczekiwań na gorszą sesją w USA w dzień przed świętem Dziękczynienia. W najbliższym czasie nie spodziewamy się większych ruchów trendowych na dolarjenie. Wybicie poniżej 93,5 będzie sygnałem sprzedaży.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)