Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Możliwa większa zmienność

0
Podziel się:

Po poniedziałkowym wybiciu górą rynek ma problem z kontynuacją wzrostów. Dzisiaj indeksy poruszają się wewnątrz wczorajszych zakresów.

Kontynuacja impulsu wzrostowego powinna nastąpić niedługo - prawdopodobnie po dzisiejszych danych makro z USA lub najpóźniej na jutrzejszej sesji. Brak kontynuacji będzie sygnałem ostrzegawczym przed możliwą głębszą korektą testującą poniedziałkową lukę wzrostową. Niepokojące jest to, że podczas ostatnich wzrostów indeksów rosły ceny opcji (mierzone indeksem VIX) - świadczy to o sporym popycie na opcje zabezpieczające przed spadkiem cen.

Dolar nadal zachowuje się jak typowa waluta "carry" - gdy aktywa bardziej ryzykowne (od akcji po surowce) rosną, dolar traci. W najbliższym czasie ten schemat powinien być utrzymany. Eurodolar powinien być więc mocno skorelowany z indeksami, ropą i metalami. Tradycyjna waluta carry czyli jen zachowuje się podobnie. W ostatnim czasie do jena zyskuje najbardziej dolar australijski, który jest kupowany nie tylko ze względu na wyższe oprocentowanie. Australijska gospodarka, jako jedna z niewielu wśród krajów rozwiniętych, nadal się rozwijała w I kwartale (+0,4%). Wzrost cen surowców dodatkowo wspiera dolara australijskiego. Przyśpieszenie wzrostów jakie miało miejsce na głównych parach walutowych jest charakterystyczne dla końcowych faz trendów. W najbliższych dniach zmienność powinna znacząco wzrosnąć i możliwe są silne wahania.

Do końca tygodnia będą publikowane bardzo istotne dane makroekonomiczne. Dzisiaj poznamy indeksy PMI ze strefy euro oraz indeks ISM dla usług z USA. Ponadto publikowane będą dane o zamówieniach w przemyśle oraz na dobra trwa trwałego użytku z USA. Jutro trzy banki centralne (BOE, ECB, BOC) będą komunikować decyzję o stopach procentowych i innych instrumentach polityki monetarnej. W piątek publikowany będzie miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.

Na złotym utrzymuje się męcząca konsolidacja w wąskim przedziale 4,44-4,50. Silniejsze ruchy obserwujemy na USDPLN ze względu na dużą zmienność eurodolara. Rynek wydaje się obawiać większej korekty ostatnich wzrostów na rynkach światowych. Potwierdzeniem tego byłoby osłabienie powyżej 4,55 w przypadku nagłej zmiany nastrojów na giełdach i równoległego umocnienia dolara. W między czasie można wykorzystywać zakres do otwierania pozycji krótkoterminowych.

Eurodolar ustanowił wczoraj nowy szczyt trendu przy 1,4330. Dzisiaj rano ten poziom był testowany (naruszony) i nastąpiła realizacja zysków jeszcze przed danymi PMI dla usług. Dane okazały się stosunkowo neutralne - dla strefy euro były wyższe od oczekiwań, ale dla Niemiec i Francji niższe - na EURUSD nie było większej reakcji. Teraz uwaga się przesunie na popołudniowe dane z USA. O 14:15 publikowany będzie raport ADP z rynku pracy (prognostyk miesięcznego raportu publikowanego w piątek). Najsilniejsza reakcja może nastąpić o 16:00 po danych ISM i durable goods. Dane te mogą wpłynąć również na rynek akcji. Spodziewamy się zwiększonej zmienności i wyhamowania trendu wzrostowego.

GBPUSD

Funt zachowuje się w ostatnich trzech dniach dość spektakularnie. Trwająca od końca kwietnia fala wzrostowa ma zasięg 22 figur. O sile trend świadczy zasieg i czas trwania pojawiających się korekt technicznych. Ruch wzrostowy ma szansę jeszcze trochę się przedłużyć, ale ryzyko wystąpienia silnej korekty jest coraz większe. Korekta o zakresie 4-5 figur będzie sygnałem odwrócenia trendu (chociaż w krótkim terminie będzie okazją do kupna). Dzisiejsze dane PMI dla usług z Wielkiej Brytanii okazały się lepsze od oczekiwań. Dobre dane są często pretekstem do realizacji zysków.

USDJPY

Dolarjen porusza się w ostatnich dniach w coraz węższym zakresie. Równoległa słabość dolara i jena sprzyjają utrzymaniu się równowagi na USDJPY. Silniejsze ruchy w ramach wyraźnych trendów obserwujemy na innych parach jenowych. GBPJPY naruszył dzisiaj psychologiczny opór w pobliżu 160. EURJPY przebił chwilowo szczyt z kwietnia i testował poziom 138. Kolejny nowy szczyt zrobiła para AUDJPY. W najbliższym czasie spodziewamy się zwiększonej zmienności na parach jenowych. Trendy wzrostowe powinny wyhamować.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)