Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na giełdę powrócił optymizm

0
Podziel się:

Jednym z najlepszych sektorów były instytucje finansowe, a szczególnie Countrywide, niedawno prawie bankrut, który teraz zdołał otrzymać 12 mld USD nowego finansowania.

Od decyzji FED w przyszłym tygodniu będzie zależało na jak długo. Inwestorzy mogą zacząć sądzić, że aby ten dobry sentyment utrzymać FED będzie musiał obniżyć stopy o 50 pkt, co uważamy, za raczej mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest to, że do 18 zobaczymy kolejną korektę. Uważamy, że obecne wzrosty nie mają uzasadnienia w obliczu obecnych cen baryłki ropy (80 USD) i już wycenionych oczekiwań odnośnie działań FED. Trzeci dzień z rzędu traciły na wartości obligacje, co sugeruje nam, że inwestorzy na tym rynku nie podzielają optymizmu giełdy odnośnie obniżek stóp.

Dzisiejszy dzień może jednak sporo zmienić w tej kwestii, gdyż publikowanych jest sporo ważnych danych makroekonomicznych, z których najważniejsze to sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa (w tym wykorzystanie mocy produkcyjnych), sentyment konsumentów. Z pomniejszych raportów należy zwrócić uwagę na zapasy w przedsiębiorstwach i bilans płatniczy. Na rynku walutowym wydarzenia potoczyły się zgodnie zachowaniem giełd, lecz ostatecznie dolar się korekcyjnie umocnił.

Yen był słaby, głównie w wyniku zaskakującej dymisji szefa rządu Abe oraz rosnących cen akcji. Carry-trade'y dzień rozpoczęły całkiem dobrze, jednak potem większość crossów oddała zyski z początku dnia. Uważamy, że w najbliższych dniach rynki będą się konsolidować w oczekiwaniu na decyzję FED i niedługo przed posiedzeniem FOMC możliwa jest korekta ostatnich ruchów, szczególnie na giełdzie.

EURPLN

Wczorajsza sytuacja na rynku złotego była nieco inna niż można było się spodziewać patrząc na zachowanie się indeksów. Złoty nieco się osłabił, możliwe, że wyniku realizacji zysków po jednak dość dużym ruchu oraz dlatego, że znalazł się blisko silnego technicznego wsparcia. Jedną z przyczyn osłabienia naszej waluty mogła być także niższa niż oczekiwano inflacja.

Gołębie w Radzie mogą mieć teraz więcej do powiedzenia, co oznacza, że stopy mogą wzrosnąć mniej niż dotychczas oczekiwano a zatem istnieje ryzyko, że przy dalszych podwyżkach przez ECB różnica w stopach zmniejszy się. Nie jest to jednak czynnik decydujący dla złotego. Uważamy, że złoty do końca roku będzie mocny m.in. ze względu na fakt, że rynek po zakończeniu negocjacji z KE w sprawie programów operacyjnych może być niechętny spekulacyjnym zakupom EURPLN w obawie o zwiększony napływ środków z EU.

EURUSD

Uważamy, że odbicie się dolara jest chwilowe i wynikiem kilku korzystnych, lecz krótkoterminowych czynników. Pierwszym jest wzrost rentowności obligacji, niewielki wprawdzie, niemniej jednak może być on poczytany jako korekta zbyt gołębich oczekiwań odnośnie stóp. Tworzenie się tych oczekiwań było główną przyczyną słabości USD w ostatnim czasie.

Wzrost USD był także wynikiem zmniejszonej awersji do ryzyka i rezygnacji szefa rządu Abe (do USDJPY) oraz wypowiedzi byłego szefa FED, Greenspana, który powiedział, że Bernanke postąpił właściwie nie obniżając od razu stóp procentowych gdy rynki runęły w sierpniu. Uważamy, że to czy dolar się będzie dalej umacniał zależy od decyzji FOMC 18 września. Jeśli FED obniży stopy o 50 pkt dolar będzie spadał, jeśli tylko o 25 pkt może się korekcyjnie umocnić.

GBPUSD

GBPUSD utrzymywał się przez prawie cały dzień w okolicach minimum ze środy, dopiero późnym popołudniem w czasie sesji azjatyckiej funt znalazł się pod presją. Pojawiły się informacje, że piąty pod względem wielkości pożyczkodawca hipoteczny w Wielkiej Brytanii- Northern Rock- ubiega się o wsparcie finansowe od BoE. GBPUSD zbliżył się do minimum z 10 sierpnia na poziomie 2,0160 stanowiącego 50% zniesienia fib ostatnich wzrostów z poziomu 1,9960 na 2,0365.

Jak na razie wsparcie na poziomie 2,0130 jest bronione, a korekty na GBPUSD są mniejsze niż maksymalna korekta w całej fali wzrostowej z poziomu 1,9650,wobec czego w dalszym ciągu preferowalibyśmy długie pozycje na GBPUSD. Jeśli dane o sprzedaży detalicznej okażą się słabsze, to będzie dodatkowy impuls dla funta do kontynuacji umacniania się. Istotny opór wyznacza rejon 2,0270.

USDJPY

Od początku tego tygodnia jen kontynuuje powolne osłabianie się w stosunku do dolara. Również w dniu wczorajszym japońska waluta traciła na wartości na skutek rosnących cen akcji oraz informacji o rezygnacji szefa rządu Abe. Powoli zbliżamy się do oporu wyznaczonego przez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach, gdzie naszym zdaniem jen ponownie powinien być kupowany, pomimo obecenj niestabilności w rządzie.

Następca Abe ma zostać wybrany 19 września, jednak sądzimy że USDJPY bedzie bardziej reagował na sytuacje na giełdzie. Dziś USDJPY będzie pod wpływem publikowanych danych z USA, w szczególności sprzedaży detalicznej i wykorzystania mocy produkcyjnych. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 114,80. Sygnałem do kontynuacji osłabienia sie jena będzie wyjscie powyżej poziomu 115,60.

waluty
dziś w money
komentarze walutowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)