Notowania

dziś w money
02.12.2013 16:46

Na razie mamy dane teoretycznie lepsze dla dolara

Wzrost indeksu ISM dla przemysłu do 57,3 pkt. w listopadzie wobec spodziewanego spadku do 55 pkt., należy zaliczyć na punkt dla zwolenników grudniowego ograniczenia programu QE3 przez FED.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwłaszcza, że mocno w górę poszedł też subindeks zatrudnienia – do 56,5 pkt. z 53,2 pkt., co może sugerować dobry odczyt Departamentu Pracy USA w piątek. Wcześniej poznaliśmy też ostateczny odczyt PMI dla przemysłu, który pobił wstępne szacunki na poziomie 54,3 pkt. i wzrósł do 54,7 pkt.

Jutro w kalendarzu jest relatywnie pusto – ważne publikacje (ADP i ISM dla usług) poznamy w środę. To może, chociaż nie musi prowokować do nieznacznej korekty dzisiejszego wzrostu amerykańskiej waluty względem innych.

Układ tygodniowy BOSSA USD nadal pozostaje w konsolidacji, chociaż zmniejszyło się prawdopodobieństwo opuszczenia jej dołem, co było widoczne jeszcze w kilka dni temu. Rosną szanse na test oporu na 69 pkt., jeżeli rynek miałby nadzieje na kolejne dobre odczyty z USA.

W przypadku EUR/USD opuściliśmy dołem konsolidację 1,3580-1,3623, która miała znaczenie w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. Siłą rzeczy rejon 1,3570-80 to teraz mocny opór. Jeżeli jutro zobaczymy ruch powrotny, to zostanie on przetestowany. Jeżeli nie uda się powrócić ponad 1,3580, to kolejne dni mogą przynieść ruch w stronę kluczowych dla losów trendu wzrostowego okolic 1,3490.

Dzisiaj na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby Bank Japonii przygotowywał projekt zwiększenia skali obecnego programu skupu aktywów, który może ujrzeć światło dzienne jeszcze przed kwietniem 2014 r. Pytanie, ile w tym prawdy, ale ostatnio rzeczywiście szef BOJ wielokrotnie powtarzał, że bank centralny nie zawaha się zwiększyć skali QE, jeżeli będzie taka potrzeba.

Warto jednak wspomnieć, że Kuroda ma w BOJ już 3 osobową opozycję, która krytykuje jego działania. Niemniej na fali spekulacji, USD/JPY naruszył dzisiaj na chwilę barierę 103. Istotnie rynek potrzebuje teraz mocnych argumentów, aby sforsować majowe szczyty (to strefa 103,15-73), ale czy to wystarczy? Obecnie USD/JPY znajduje się przy górnym ograniczeniu blisko miesięcznego kanału wzrostowego. Warto zachować większą ostrożność.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz