Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nastroje wciąż optymistyczne

0
Podziel się:

Nowe rekordy hossy w wykonaniu amerykańskich indeksów, historyczne rekordy cen miedzi, rentowność 10-letnich obligacji USA najwyższa od maja 2010 roku oraz korekt na rynku ropy wywołana uspokojeniem sytuacji w Egipcie, to obecny obraz sytuacji na rynkach finansowych.

Nastroje wciąż optymistyczne

Nowe rekordy hossy w wykonaniu amerykańskich indeksów, historyczne rekordy cen miedzi, rentowność 10-letnich obligacji USA najwyższa od maja 2010 roku oraz korekt na rynku ropy wywołana uspokojeniem sytuacji w Egipcie, to obecny obraz sytuacji na rynkach finansowych.

Wall Street systematycznie w górę, wykupienie też

Utrzymujące się relatywnie dobre nastroje na globalnych rynkach akcji, wspierane przez doniesienia odnośnie fuzji i przejęć, wywindowały w poniedziałek amerykańskie indeksy do nowych maksimów, tej rozpoczętej w I kwartale 2009 roku, hossy na Wall Street. Indeks S&P500 wyznaczył nowe ekstremum na 1322,85 pkt., DJIA na 12188,76 pkt., a Nasdaq Composite na 2796,50 pkt.

Siła trendu wzrostowego oraz umiarkowanie optymistyczne wieści jakie w ostatnich miesiącach płyną z amerykańskiej gospodarki (dane makroekonomiczne raczej pozytywnie zaskakują niż rozczarowują), to obecnie główne argumenty przemawiające za kontynuowaniem zwyżki. Niezmiennie poważnym kontrargumentem, którego nie można ignorować, jest systematycznie rosnące wykupienie. Historycznie w podobnych sytuacjach kończyło się to większą i dłuższą realizacją zysków. Teraz prawdopodobnie będzie podobnie. Nie sposób jednak wskazać, kiedy może rozpocząć się taka korekta. Jest ona jednak bliżej, niż dalej.

Amerykanie przypomnieli sobie o kredycie

Optymistyczne nastroje na Wall Street mogły też wspierać wczoraj dane nt. kredytów konsumenckich w USA. W grudniu zadłużenie amerykańskich konsumentów zwiększyło się o 6,1 mld USD do 2,41 bln USD, czyli o 3% w ujęciu zannualizowanym, poinformowała w poniedziałek wieczorem Rezerwa Federalna. Dane pozytywnie zaskoczyły. Rynek oczekiwał wzrostu o ponad 2 mld USD, po tym jak w listopadzie wzrost ten sięgnął po korekcie dokładnie 2 mld USD. Istotne jest również to, że zadłużenie na kartach kredytowych wzrosło w grudniu o 2,3 mld USD, co było pierwszym wzrostem od sierpnia 2008 roku.

Rentowność najwyższa od maja

Poniedziałek był szóstym kolejnym dniem wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Ostatni raz taka seria zdarzyła się w grudniu 2009 roku. Rentowność 10-letnich obligacji wzrosła wczoraj do 3,7% i była najwyższa od maja 2010 roku. Tymczasem jeszcze w ostatnich dniach stycznia było to 3,33%.

W kolejnych tygodniach rentowność może dalej rosnąć. Perspektywa napływu kolejnych dobrych danych z amerykańskiej gospodarki, w tym z rynku pracy, sugeruje realizację takiego właśnie scenariusza. Nie jest wykluczone, że w najbliższych miesiącach rentowność 10-latek sięgnie 4%. Takie właśnie sygnały płyną z analizy technicznej. Po opuszczeniu górą 1,5-miesięcznej konsolidacji oraz pokonaniu grudniowych maksimów, teraz nic już nie stoi na przeszkodzie w drodze ku poziomowi 4%.

Korekta na rynku ropy, nowy rekord miedzi

Systematyczne wyciszenie obaw o sytuację polityczną i społeczną w Egipcie, gdzie trwają protesty w sprawie ustąpienia prezydenta Hosniego Mubaraka, przyniosły w poniedziałek kolejny spadek cen ropy. Za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić na zamknięciu dnia 99,19 dolara wobec 99,90 dolara dzień wcześniej. Powrót poniżej psychologicznej bariery 100 dolarów, wsparty przez zauważalną presję na umocnienie amerykańskiej waluty, może wyhamować trend wzrostowy. Wówczas maksima z poprzedniego tygodnia (103,31 dolarów) mogą na wiele tygodni wyznaczyć potencjalny szczyt na tym rynku.
Korekta na rynku ropy stała w kontrze do nowych historycznych rekordów cen miedzi. Zostały one wyznaczone na poziomie 10165 dolarów. Podaż szybko wykorzystała to do przejęcia inicjatywy i na koniec dnia za tonę miedzi trzeba było zapłacić 10019 dolarów. Główny trend wciąż jednak pozostaje wzrostowy, dlatego nowe rekordy w tym tygodniu nie są wykluczone.

Wtorkowe kalendarium

Wtorkowe kalendarium jest bardzo ubogie. W południe zostaną opublikowane tylko grudniowe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Rynek prognozuje, że produkcja wzrośnie w relacji miesięcznej o 0,3%, po tym jak w listopadzie spadła o 0,7%.
Wtorek jest też ostatnim dniem świątecznym w Chinach. Jutro, po tygodniowym świętowaniu Nowego Roku Księżycowo, tamtejsi inwestorzy wracają do rynkowej gry.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)