Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Denderski
|

Niepweność powoduje spore wahania

0
Podziel się:

Przed nami interesujący tydzień - na rynek napłynie dużo istotnych raportów makroekonomicznych, a ostatnie dni przyniosły ze sobą spore wahania najważniejszych par walutowych.

Przed nami interesujący tydzień - na rynek napłynie dużo istotnych raportów makroekonomicznych, a ostatnie dni przyniosły ze sobą spore wahania najważniejszych par walutowych.

Inwestorzy nie są jednomyślni co do perspektyw największych gospodarek na świecie, co przekłada się na duże zmiany kursu eurodolara. Napięcie na rynku walutowym wynika z niejednoznacznej oceny kierunku polityki pieniężnej w strefie euro i w USA - ostatnie zmiany krzywych rentowności zerokuponowych można określić jako znaczne; inwestorzy wyceniają w pewnym stopniu ryzyko zacieśnienia polityki pieniężnej w obu gospodarkach, ale trzeba też przyznać, że przesunięcia te momentami odrywały się od danych napływających na rynek i w pewnej mierze wynikały z wypowiedzi członków FOMC i EBC - naszym zdaniem amerykańska gospodarka najtrudniejsze chwile ma jeszcze przed sobą i na podwyżki stóp procentowych trzeba tam będzie jeszcze trochę poczekać.

Pozostając w tematyce rynku międzynarodowego warto wspomnieć o wyraźnej zmianie sentymentu do walut ,,surowcowych" - szczególnie CAD i NZD są tu wymieniane w kontekście prawdopodobnego osłabienia. Inwestorzy w coraz większym stopniu oczekują wyraźnego spowolnienia w tych gospodarkach, a co za tym idzie - znaczących cięć stóp procentowych

Pomimo dużej zmienności na rynkach bazowych złoty pozostaje niewzruszony - oczekiwania co do raportów ekonomicznych w tym tygodniu przekładają się na nasze oczekiwania kontynuacji umocnienia polskiej waluty. Szczególnie wyraźnie proces ten będzie przebiegał na parze USDPLN - tu amortyzatorem dla ,,zielonego" były spadki EURUSD, ale ten kurs właśnie przebija w górę poziom 1,56.

W poniedziałek na rynek napłynie relatywnie niewielka liczba raportów - Indeks wskaźników wyprzedzających z USA prawdopodobnie nie poprawi inwestorom humorów. Spodziewamy się ograniczonego wpływu tych danych na rynek: jest jeszcze o wiele zbyt wcześnie, żeby sygnalizowały przyspieszenie gospodarcze w USA.

Dane z Polski - przeciętne zatrudnienie oraz dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - nie powinny przeszkodzić złotemu w dalszej aprecjacji, nawet jeśli dynamika wynagrodzeń będzie niższa od oczekiwań rynkowych. Mocnym wsparciem na EURPLN jest poziom 3,3750, a następnie 3,35. Jeśli EURUSD przebije 1,56 to wówczas otworzy się przed nim droga do wybicia kolejnego maksimum w strefie 1,5950 - 1,62.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)