Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niższy rating Portugalii osłabia nieco euro

0
Podziel się:

Agencja Moody's obniżyła rating dla Portugalii o dwa poziomy do A3 i utrzymała negatywną perspektywę. W efekcie EUR/USD nie zdołał się utrzymać powyżej 1,4000 i wrócił dzisiaj rano w okolice 1,3960.

Niższy rating Portugalii osłabia nieco euro

Opublikowany wczoraj komunikat po zakończonym posiedzeniu FOMC był w zasadzie zgodny z wcześniejszymi przypuszczeniami.

Dwaj potencjalni dysydenci (Richard Fisher i Charles Plosser) nie zgłosili odrębnego zdania. Wszystko pozostało po staremu – przedział wahań dla stopy funduszy federalnych wynosi nadal 0,00-0,25 proc., a wartość rozpoczętego w listopadzie programu wykupu długoterminowych obligacji (QE2) to nadal 600 mld dolarów.

Pozostało sformułowanie o gotowości do utrzymywania niskich stóp procentowych przez _ wydłużony okres czasu _. Zauważono wprawdzie poprawę sytuacji w amerykańskiej gospodarce, ale zaznaczono, iż nie jest ona jeszcze na tyle silna, aby dawać gwarancje dla trwalszych i znaczących zmian na rynku pracy, a także stwarzać zagrożenie utrwalenia się wyższej inflacji. Niemniej padło sformułowanie, że FED będzie uważnie przyglądał się przebiegowi inflacji i oczekiwań inflacyjnych. Tyle, że obecnie zdaniem członków tego gremium wpływ wyższych cen energii i żywności na rynkach światowych będzie przejściowy.

To co ważne – FED nie odniósł się do wpływu drogiej ropy na gospodarce, czy też ostatnich wydarzeń w Japonii. Można się domyślać, że zechce poczekać na mocne dane i fakty z gospodarki. Tym samym znacznie ważniejsze może okazać się kolejne posiedzenie zaplanowane na 26-27 kwietnia. Wymowa wczorajszego komunikatu jest _ gołębia _ i reakcja rynku była właściwa – dolar nieco stracił, giełdy odrabiały straty, a złoty nieznacznie zyskał na wartości.

Mogło być jednak jeszcze lepiej, gdyby nie informacja z agencji Moody's, która obniżyła rating dla Portugalii o dwa poziomy do _ A3 _ i utrzymała negatywną perspektywę. W efekcie EUR/USD nie zdołał się utrzymać powyżej 1,4000 i wrócił dzisiaj rano w okolice 1,3960.

Reakcja rynku nie jest jednak aż tak negatywna, jak można było się tego obawiać. Teraz widać, że wstępna decyzja o dokapitalizowaniu funduszu ratunkowego EFSF, jaka została podjęta po szczycie strefy euro w minioną sobotę, była bardzo potrzebna. Niemniej inwestorów czeka dzisiaj kolejny test – o godz. 11:30 poznamy wyniki przetargu rocznych bonów o wartości 0,75-1,0 mld euro.

Gdyby okazał się on słaby to mogłoby to pogorszyć nastroje i zwiększyć obawy przed jutrzejszą aukcją hiszpańskich obligacji (10 i 30 –letnich o wartości 3,5-4,5 mld EUR). Teoretycznie już o godz. 11:00 poznamy oficjalne dane o inflacji HICP dla całego Eurolandu za luty, ale to jednak informacje z Portugalii mogą być dzisiaj kluczem dnia. Poza tym w kalendarzu mamy jeszcze odczyty z Wielkiej Brytanii, Polski i USA – szerzej o nich piszę w subiektywnym kalendarzu.

Dzisiaj rano nadal było nerwowo wokół japońskiej elektrowni Fukushima – mimo tego giełdowy indeks Nikkei _ wyrwał _ mocno do góry. To pokazuje, że inwestorzy zakładają, iż wszystkie negatywne informacje zostały już uwzględnione przy okazji ostatniej silnej przeceny i warto zacząć _ polowanie na okazje _. Lepsze nastroje na giełdach sprawiają, że wraca apetyt na ryzyko, na czym korzysta złoty. O godz. 9:12 za euro płaci się niecałe 4,04 zł, dolar jest wart 2,89 zł, a frank 3,1450 zł.

EUR/PLN: Górny cień wczorajszej dziennej świecy może świadczyć o przesileniu. Nie oznacza to jednak, iż nie ma ryzyka ponownego testowania okolic 4,05-4,06. Niemniej wydaje się, że bardziej prawdopodobnym scenariuszem na dzisiaj byłby spadek poniżej 4,02.

USD/PLN: Wczoraj rynek mocno zawrócił z okolic 2,93, potwierdzając znaczenie tego oporu. Obecnie od góry kluczowe będą okolice 2,90, a od dołu rejon 2,87-2,88. Biorąc pod uwagę perspektywy dla EUR/USD, bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest testowanie dzisiaj okolic 2,86.

EUR/USD: Wsparcie to obecnie okolice 1,3940, a silny opór to rejon 1,4000-1,4020. Przebieg ostatnich dni pokazuje, że inwestorzy starają się wykorzystać każdy spadek do zwiększenia długich pozycji w euro. To wydaje się być rozsądne biorąc pod uwagę oczekiwania związane z podwyżką stóp procentowych przez ECB w kwietniu i kontrastującą z tym postawę amerykańskiego FED. Dzisiaj powinna zostać podjęta próba ataku na szczyt z 7 marca na 1,4037.

GBP/USD: Silna strefa wsparcia to już rejon 1,6050. Kluczowy opór to 1,6130, którego sforsowanie jest dzisiaj bardzo prawdopodobne. To powinno otworzyć drogę do testowania okolic 1,6170-1,6200 jeszcze dzisiaj.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)