Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oczy inwestorów zwrócone na ECB

0
Podziel się:

Poranny wzrost notowań EUR/USD wynika z faktu, że na rynku oczekuje się braku zmian w polityce Europejskiego Banku Centralnego.

Oczy inwestorów zwrócone na ECB
bEDiqcXp

Po wczorajszej wyważonej wypowiedzi Janet Yellen kurs eurodolara drgnął na południe, jednak wartość tej pary walutowej pozostaje na wysokim poziomie. Obecnie oczy inwestorów zwrócone są na działania Europejskiego Banku Centralnego – jeśli ECB nie zaprezentuje żadnych zmian w swojej polityce, to może to wywindować notowania eurodolara do tegorocznych maksimów.

Wczorajsza wypowiedź szefowej Fed, Janet Yellen, zgodnie z oczekiwaniami cechowała się dużym wyważeniem słów i ostrożnością. Yellen nie zaprezentowała żadnych konkretów dotyczących harmonogramu podwyżek stóp procentowych. Szefowa Rezerwy Federalnej skomentowała za to ostatnie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Yellen radzi, aby traktować je z pewnym dystansem i czekać, jak rozwinie się sytuacja. Jeśli kolejne dane dotyczące stopy bezrobocia czy też zmiany zatrudnienia będą wskazywać na poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy, to Fed będzie kontynuował politykę systematycznego ograniczania programu QE3.

Słowa Janet Yellen były pewnym wsparciem dla amerykańskiego dolara, który wczoraj odreagował częściowo wtorkową przecenę. Niemniej jednak, Yellen nie powiedziała nic zaskakującego, dlatego trudno było spodziewać się jakiegoś istotnego wpływu jej słów na kurs EUR/USD. Już dzisiaj rano eurodolar trzyma się mocno – wyraźnym wsparciem jest rejon 1,3905, a więc poziom wyznaczony przez lokalny szczyt z 11 kwietnia br.

bEDiqcXr

Wsparcie na poziomie 1,3905 jest obecnie najbliższą barierą dla podaży na wykresie EUR/USD. Jeśli zostanie ono pokonane, to możliwe będzie zejście kursu tej pary walutowej do poziomu 1,3870. Niewykluczony jest jednak również scenariusz wzrostowy, jeśli wspomniane techniczne wsparcie nie zostanie przebite w dół – najbliższe poziomy oporu to okolice 1,3951 i 1,3966.

Oczekiwanie na ECB

To, jak rozegra się dzisiejsza sesja na EUR/USD, w dużej mierze zależeć będzie od sytuacji w Europie. Obecnie uwaga inwestorów z USA przeszła z powrotem na nasz kontynent za sprawą wyczekiwania na decyzję ECB w sprawie stóp procentowych oraz konferencję po posiedzeniu ECB.

Poranny wzrost notowań EUR/USD wynika z faktu, że na rynku oczekuje się braku zmian w polityce Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli jednak Draghi pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i nie zapowie żadnych zmian w działaniach ECB, będzie to czynnik sprzyjający dalszym wzrostom kursu eurodolara. W przypadku takiego scenariusza dotarcie notowań tej pary walutowej do poziomu 1,40 wydaje się bardzo prawdopodobne.

bEDiqcXx

AUD silny po danych z rynku pracy

Tymczasem ostatnie kilka godzin było ciekawe na rynku australijskiego dolara. Kurs AUD/USD systematycznie rośnie od godziny 3.30 naszego czasu, a więc od momentu opublikowania lepszych od oczekiwań danych z australijskiej gospodarki. Na plus zaskoczyła kwietniowa stopa bezrobocia, która pozostała na poziomie 5,8 procent przy oczekiwaniach wzrostu do 5,9 procent. Tymczasem wzrost zatrudnienia był ponad dwa razy większy niż oczekiwano. W rezultacie notowania AUD/USD wzrosły do najwyższego poziomu od trzech tygodni.

Australijskiej walucie pomogły także niezłe dane z gospodarki chińskiej – Chiny są bowiem najważniejszym partnerem handlowym Australii, jej głównym rynkiem eksportowym. Lepszą sytuację widać także wśród innych importerów australijskich dóbr, takich jak Korea, Tajwan, Filipiny czy Malezja. To jest dodatkowym wsparciem dla australijskiej gospodarki i tym samym, sprzyja wzrostowi wartości australijskiego dolara.

bEDiqcXS
dziś w money
komentarze walutowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)