Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ożywienie w Europie jest faktem

0
Podziel się:

Ciężko jednak powiedzieć jak silne ono będzie.

Ożywienie w Europie jest faktem

Ożywienie zawitało do Europy. Nie sposób wprawdzie powiedzieć jak silne ono będzie, ale samo ożywienie jest faktem. Inwestorzy to wiedzą. Tyle tylko, że teraz dręczy ich inne pytanie. Mianowicie co z programem QE3 zrobi Fed?

Sierpień przyniósł kolejne sygnały rodzącego się ożywienia gospodarczego w Europie, wynika z opublikowanych dziś przemysłowych indeksów PMI dla wybranych państw europejskich i całej strefy euro. W tym ostatnim przypadku indeks PMI wzrósł do 51,4 pkt. z 50,3 pkt. w lipcu. Rynek, bazując na wstępnym odczycie, oczekiwał odczytu na poziomie 51,3 pkt.

Przyglądając się opublikowanym raportom wrażenie mogą robić dane dla Hiszpanii. W sierpniu indeks PMI dla tamtejszego sektora przemysłowego wrócił powyżej granicznego poziomu 50 pkt. i wzrósł do 51,1 pkt. z 49,8 pkt. w lipcu. Na plus trzeba też zapisać to, że jest to wynik nieco lepszy od oczekiwań.

Bazując na dzisiejszych raportach można postawić tezę, że podobną poprawę koniunktury, tym razem w europejskim sektorze usług, w środę potwierdzą analogiczne indeksy PMI dla tego sektora. Jednocześnie trzeba przyjąć, że podobnie jak to miało miejsce w dniu dzisiejszym, ten pozytywny impuls wywoła jedynie chwilową reakcję rynku walutowego.

Ożywienie w Europie nie tylko jest już w dużej mierze w cenach, ale przede wszystkim uwaga inwestorów zaczyna przesuwać się w kierunku zaplanowanego na 17-18 września posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), podczas którego powinna zapaść decyzja o ograniczeniu miesięcznych zakupów aktywów kupowanych w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki monetarnej w USA (QE3). Publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne, w tym przede wszystkim raporty z amerykańskiego rynku pracy, będą cenzurą rynkowych oczekiwań. W naszej opinii FOMC zdecyduje się ograniczyć zakupy o 15 mld USD miesięcznie. Na osłodę zostanie ograniczony do 6 procent z obecnych 6,5 procent docelowy poziom stopy bezrobocia, wyznaczający ramy luźnej polityki monetarnej.

O godzinie 16:40 kurs EUR/USD testował poziom 1,32 wobec 1,3216 w piątek i wobec dzisiejszego maksimum na poziomie 1,3227 dolara. Zapominając o opublikowanych dziś indeksach PMI i skupiając się jedynie na analizie technicznej, dość łatwo można dostrzec problemy strony popytowej z odreagowaniem silnych spadków z ostatnich trzech dni. To nie zaskakuje. Kurs EUR/USD zawrócił z ważnego poziomu oporu zlokalizowanego w pobliżu poziomu 1,34 dolara. To otwiera drogę w okolice 1,30 dolara. Ograniczenie QE3 pomoże osiągnąć ten poziom.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Admiral Markets
KOMENTARZE
(0)