Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek tygodnia lepszy dla dolara

0
Podziel się:

Początek tygodnia przyniósł osłabienie krajowej waluty względem dolara. Po części zawdzięczamy to umacniającemu się dolarowi na rynku międzynarodowym. Kurs doszedł aktualnie do najbliższego poziomu oporu, czyli 3.1950.

USD/PLN
Początek tygodnia przyniósł osłabienie krajowej waluty względem dolara. Po części zawdzięczamy to umacniającemu się dolarowi na rynku międzynarodowym. Kurs doszedł aktualnie do najbliższego poziomu oporu, czyli 3.1950, gdzie zlokalizowane jest 38,2% zniesienie poprzedniej fali spadkowej sprzed dwóch tygodni. Nieco wyżej podaży spodziewałbym się również w krótkim terminie przy poziomie 3.2225, gdzie wyznaczony został dołek na początku sierpnia. Wyjście cen ponad jego poziom byłoby już zwiastunem możliwości pogłębienia korekty ostatniego spadku. W takim układzie liczyć należałoby się z testem nawet 3.2750 - 3.28, gdzie aktualnie zlokalizowana jest linia trendu spadkowego, zapoczątkowana w lipcu. Wsparciem pozostaje niezmiennie poziom 3.11, ale jak na razie nie wydaje się ono w krótkim terminie zagrożone.

EUR/PLN
Nieco spokojniej tydzień zaczął się na parze eurozłotego. Tutaj pod koniec ubiegłego tygodnia kupujący przetestowali poziom oporu przy 3.96, gdzie zlokalizowane jest 38,2% zniesienie poprzedniej fali spadkowej (analogiczne do 3.1950 na dolarze względem złotego). Jak na razie nie udało się poprawić zeszłotygodniowego wierzchołka. Wyjście wyżej kazałoby się liczyć z możliwością skierowania cen w stronę głównego poziomu oporu, czyli dobrze znanego 4.00, którego podażowe znaczenie wzmocnione jest obecnie znajdującym się tam 61,8% zniesieniem poprzedniej fali spadkowej. W tym rejonie spodziewać należałoby się już zdecydowanego nasilenia podaży europejskiej waluty. Wsparciem niezmiennie pozostają zeszłotygodniowe minima, które wyznaczone zostały przy cenie 3.8950. Nieco niżej popyt powinien być również widoczny przy marcowym dołki, skąd cała fala wzrostowa została zapoczątkowana, czyli na 3.8690.

PLN BASKET
Podobnie przedstawia się sytuacja na koszyku względem krajowej waluty. Tutaj również poziom 38,2% zniesienia fali spadkowej sprzed dwóch tygodni działa jako opór. Wyznaczony został przy poziomie 3.5750. Wyjście wyżej winno się przełożyć na wzrost w kierunku 3.62, gdzie znajduje się przełamane, sierpniowe minimum, jak również 61,8% zniesienie ostatniego spadku. Aktualne osłabienie złotego można zatem nadal traktować jako korektę poprzedniego spadku, a tym samym spodziewać się kontynuacji przeceny w stronę 3.5035, czyli zeszłotygodniowych minimów, które są obecnie najbliższym wsparciem. Ich przełamanie sugerowałoby wyznaczenie kolejnej fali umocnienia złotego. Rynek miałby szanse skierować się w stronę 3.39, czyli marcowego dołka.

GBP/PLN
Spokojnie przebiegają dziś notowania na parze funta względem złotego. Ceny w dalszym ciągu oscylują w zakresie kilkumiesięcznego kanału spadkowego, którego ograniczenia to aktualnie 5.76 - 5.93. Można zakładać, że niedawne naruszenie dolnego ograniczenia przełoży się teraz na test ograniczenia górnego. Póki ceny z kanału się nie wybiją górą, przewagę w dalszym ciągu mają posiadacze krajowej waluty. Dopiero przekroczenie górnego ograniczenia (3,5-miesięcznej linii trendu spadkowego) sugerowałoby spadek presji popytowej na krajową walutę, a tym samym możliwość pojawienia się korekty ostatniej fali spadkowej.

CHF/PLN
Początek tygodnia nie przyniósł również zbyt wielkich zmian na parze franka szwajcarskiego względem złotego. Obserwujemy dziś oscylacje w ograniczonym zakresie ok. 2.54 - 2.55. Tutaj w zasadzie sytuacja jest bardzo podobna, jak na funcie, czyli ceny również utworzyły spadkowy kanał. Jego ograniczenia to aktualnie 2.51 - 2.6050. Można zakładać, że dopiero wybicie się ponad górne ograniczenie formacji przełoży się na spadek presji podażowej i tym samym pojawi się szansa na odreagowanie wcześniejszych spadków. Do momentu wybicia górą w dalszym ciągu przewagę należy przyznawać posiadaczom krajowej waluty na tej parze.

komentarze walutowe
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)