Notowania

komentarze walutowe
19.01.2011 16:10

Podwyżka stóp procentowych umacnia złotego

Dzisiejszy dzień na rynku głównej pary walutowej znów upłynął pod znakiem wzrostów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzisiejszy dzień na rynku głównej pary walutowej znów upłynął pod znakiem wzrostów. Po przedpołudniowych wahaniach w granicach 1,3445 – 13485, kurs ruszył w górę przełamując utworzony rano lokalny szczyt i obecnie kształtuje się w okolicy 1,3490. *

Powodem tego wzrostu okazały się mieszane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Z jednej strony zanotowaliśmy znaczący wzrost pozwoleń na budowę do 635 tys. z 544 tys. w poprzednim okresie. Analitycy spodziewali się wartości 550 tys. Z drugiej jednak strony pogorszyła się statystyka rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów.

Oczekiwana wartość 550 tys. w końcowym rezultacie wyniosła 529 tys. i była także niższa od danych z zeszłego miesiąca. Wpływ na spowolnienie wzrostów pośrednio wywarła wypowiedź członka Rady Ogólnej EBC Christiana Noyera, który wygłosił opinię o potrzebie zmian w globalnym systemie monetarnym, by zmniejszyć niestabilność walut i chwiejność przepływów pieniężnych. Podkreślił także, że obecny system przeprowadził nas przez światowy kryzys, lecz by móc lepiej dostosować się do zmieniającego świata musi on również ewoluować.

Złoty mocniejszy po decyzji Rady

Pod koniec sesji europejskiej na parach złotowych nie widać już śladu porannych wzrostów. Złoty umacnia się wobec dolara o 0,84 proc. i jego kurs wynosi 2,8650. Również wobec euro umocnienie było znaczne i pozwoliło na prawie całkowitą redukcję osłabienia. Obecnie kurs EUR/PLN to 3,8720.

Powodem takiego zachowania była zgodna z oczekiwaniami decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp. Podwyżka wyniosła 25 punktów bazowych i obecnie stopy kształtują się na poziomie: stopa referencyjna 3,75 proc., stopa lombardowa 5,25 proc., stopa depozytowa 2,25 proc. i stopa redyskontowa 4 procent. Mimo, że większość analityków spodziewała się wzrostu, a rynek zdyskontował te informacje już wcześniej reakcja była znacząca.

Równie ważnym wydarzeniem będzie ogłoszony o godzinie 16:00 raport z posiedzenia Rady, gdzie mogą pojawić się wskazówki dotyczące następnych podwyżek. Pozytywnie na złotówkę wpłynęła także publikacja o przeciętnych wynagrodzeniach, których dynamika wzrosła do poziomu 5,4 proc. r/r przy oczekiwanych 3,8 procent.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz