Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
10.05.2005 11:33

Polityka sprowadza złotego do parteru

Złoty wyraźnie stracił na wartości. Rynek odczuwa już pierwsze konsekwencje jesiennego terminu wyborów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lider Platformy Obywatelskiej Jan Maria Rokita stwierdził, iż późniejsze wybory oznaczają odłożenie w czasie przynajmniej o rok reformy podatkowej – projektu wprowadzenia 15% podatku (CIT,PIT,VAT). Z punktu widzienia ugrupowania nie jest to złe rozwiązanie – kłopotliwe zmiany przesuwają się w czasie, ale obiecać można już dzisiaj. A to ostatnie przed wyborami liczy się najbardziej. Jednocześnie za wszelkie niedostatki budżetu na rok 2006 – realizowanego przez nowy już układ sił – będzie można bezpiecznie obarczyć obecny rząd Marka Belki. Inwestorzy bez entuzjazmu przyjęli także wzmiankę dotyczącą rynku walutowego – w opinii specjalistów PO system ERM2 nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na konieczność interwencji walutowych ze strony władz monetarnych w określonych okolicznościach. Usztywnienie kursu złotego wobec euro - jako autorski pomysł tego ugrupowania - jest natomiast pomysłem dobrym – pozostaje tylko pytanie, kto przy sztywnym reżimie kursowym będzie rynek walutowy równoważył. Zaufaniem do
potencjalnych władz takie pomysły napawać nie mogą. Złotemu nie będzie sprzyjać także polityka monetarna – w czasie wczorajszej wypowiedzi członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner potwierdziła, iż obecne “neutralne” nastawienie Rady oznacza zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Stabilne stopy procentowe i kolejne przedwyborcze pomysły polityków polskiemu rynkowi w najbliższych tygodniach nie pomogą. Obecnie złoty jest obecnie notowany na poziomie 12,60% odchylenia po mocnej stronie dawnego parytetu.

Obrona wsparcia przy cenie 3,19 zł na rynku USD/PLN otworzyła drogę do wzrostów waluty amerykańskiej. Kurs 3,19 zł pozostaje istotną barierą dla umocnienia złotego. Straty odrabia także rynek EUR/PLN, wsparciem jest obecnie poziom 4,10 zł.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz