Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Portugalczycy pomogą umocnić się euro?

0
Podziel się:

Luźny kalendarz z pierwszej połowy tygodnia sprzyjał poprawie nastrojów na globalnych rynkach.

<b>Przemysław Kwiecień</b>
<br /><br />
Analityk XTB
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

Na zagranicznych rynkach akcji byki wyraźnie opierają się korekcie (zwłaszcza w USA), euro odrobiło część strat wobec dolara i franka, drożały surowce. Druga połowa tygodnia zapowiada się jednak ciekawiej. Dziś wydarzeniem będzie przetarg portugalskich obligacji.

EURUSD, EURCHF – rynek czeka na przetarg obligacji

Wspominaliśmy już kilkukrotnie, iż w Europie w tym tygodniu kluczowe będą przetargi obligacji krajów PIIGS. O ile pod koniec minionego tygodnia nastroje wobec krajów z południa Europy były fatalne, o tyle od początku tego tygodnia widać pewną poprawę. Pomogły lepsze nastroje na rynkach globalnych oraz po części być może deklaracje z Azji o gotowości do partycypacji w finansowaniu krajów PIIGS. Dziś przetarg portugalskich obligacji.

Niewykluczone, że paradoksalnie aukcja może (przynajmniej chwilowo) poprawić postrzeganie euro. Spread dla Portugalii obniżył się od piątku o 35 bp, ale nadal jest wysoki (powyżej 400 bp względem bundów) – jest więc miejsce na dalszą poprawę, szczególnie mając na uwadze, iż rynek do tej pory postrzegał aukcje głównie jako element ryzyka.

Udane aukcje (jutro obligacje emitują Hiszpania i Włochy) mogłoby prowadzić do kontynuacji umocnienia euro. Szansa na wzrosty rysuje się na parze EURCHF. W przypadku EURUSD mówimy cały czas jedynie o niewielkich korekcyjnych wzrostach z oporami na poziomach 1,3055 i 1,3165. Dopiero pokonanie tego drugiego zmieniłoby wyraźniej sytuację na rynku.

OIL – nastroje pomogły surowcom

Po udanym starcie na początku roku rynek surowców zdawał się być gotowy na korektę. Opieranie się przecenie przez Wall Street (gdzie być może inwestorzy liczą na pozytywy wpływ pierwszych kwartalnych wyników) zapobiegło póki co przecenie również na surowcach. Skorzystała na tym ropa, której wzrosty w minionym roku w dużym stopniu można było uzasadnić czynnikami o charakterze fundamentalnym. Ceny ropy wzrosły do poziomu 97,77 USD, dotykając górnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym notowania surowca znajdują się od połowy 2009 roku. Teoretycznie do wyjścia górą może zachęcać bliskość psychologicznej bariery 100 USD za baryłkę. Ze względu na stabilność kanału oraz spore ryzyka zewnętrzne (np. chińska inflacja), warto obserwować formacje świecowe, które będą rysować się przy aktualnym oporze. Sygnałem do większej korekty byłoby przełamanie przyspieszonej linii trendu.

EURPLN – blisko minimów z 2010 roku

Złoty rozpoczął rok od wyraźnego umocnienia, mimo iż wpływ rynków globalnych można określić jako neutralny. Ruch ten jest jednak spowodowany przede wszystkim interwencjami słownymi przedstawicieli RPP. Rynek jest na nie szczególnie czuły, gdyż Rada jest tuż przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp (naszym zdaniem podwyżka nastąpi już w styczniu), a do tego jesteśmy w okresie wyraźnego wzrostu inflacji (dane za grudzień poznamy jutro, oczekujemy 3,1 procent).

Po tym jak prezes NBP umocnił złotego w zeszłym tygodniu, wczoraj (ponownie wtorek) bardzo optymistyczne prognozy dla złotego przedstawiał A. Bratkowski. Wygląda na to, iż RPP chciałaby aby silniejszy złoty pomógł ograniczyć wzrost cen, który może być w tym roku negatywnym zaskoczeniem (średnioroczna inflacja może naszym zdaniem nawet przekroczyć 3,5 procent). Tak długo, jak na rynkach globalnych nie ma większej korekty a kryzys w strefie nie ulega eskalacji złoty może zyskiwać. Magnesem mogą być dodatkowo minima na parze EURPLN z marca ubiegłego roku (3,8190). Nie jest to jednak bariera – wtedy bank centralny uznał ten poziom za zbyt mocny i interweniował w celu osłabienia złotego, teraz jego podejście zmieniło się niemal o 180 stopni.

W kalendarzu – przetarg w Portugalii, Beżowa Księga Fed

Rezultaty przetargu portugalskich obligacji powinniśmy poznać na kwadrans przed południem. W drugiej części dnia Fed opublikuje Beżową Księgę (20.00), przedstawiającą opis sytuacji gospodarczej w poszczególnych dystryktach. Nie należy zapominać też o danych o zapasach paliw w USA (16.30), które w obecnej sytuacji na rynku ropy mogą mieć spore znaczenie.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)