Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Gąska
|

Powrót apetytu na ryzyko

0
Podziel się:

Dzisiejszy dzień upłynął pod dyktando wyprzedających amerykańską walutę, a także powrotu większego apetytu na ryzyko. Taka kombinacja procesów zachodzących na światowych rynkach finansowych pociągnąć musiała za sobą również umocnienie walut krajów wschodzących, w tym złotego.

Dzisiejszy dzień upłynął pod dyktando wyprzedających amerykańską walutę, a także powrotu większego apetytu na ryzyko. Taka kombinacja procesów zachodzących na światowych rynkach finansowych pociągnąć musiała za sobą również umocnienie walut krajów wschodzących, w tym złotego.

W rezultacie Eurodolar dziś po godzinie 18 znalazł się ponownie powyżej 1,42, pociągając za sobą kursy par złotowych, które spadły w rejon 3,72 (EURPLN) oraz poniżej 2,62 (USDPLN).

Dzisiejsze zachowanie się eurodolara tylko potwierdza sygnał do sprzedaży amerykańskiej waluty, jaki najpierw został wygenerowany przez informacje fundamentalnym, a następnie potwierdzony na obrazie technicznym poprzez wybicie się tego kursu powyżej 1,4160.

Od strony fundamentalnej dolar znalazł się pod presją w związku z realnymi szansami na kolejne obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, słabnącą koniunkturą, a także w wyniku wzrostu roli wspólnej waluty jako pieniądza rozliczeniowego i środka gromadzenia rezerw.

Nerwowa sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia w połowie wakacji, a także na początku września, związana z niepewnością co do rzeczywistej skali negatywnych efektów kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA wydaje się być już za nami.

Czynniki makro ułożyły się chyba w najlepszy możliwy sposób jeżeli chodzi o powrót większego optymizmu na światowe rynki, gdyż z jednej strony rewizja sierpniowych danych z amerykańskiego rynku pracy oddaliła widmo załamania gospodarki USA, a z drugiej protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC pozwala liczyć na dalsze rozluźnianie polityki pieniężnej w USA jeszcze w tym roku.

Taka kombinacja czynników fundamentalnych stanie się zapewne siłą napędową rynków akcyjnych na całym świecie, sprzyjając tym samym dalszemu umocnieniu złotówki. Pamiętajmy jednak, że złotówka w ciągu ostatnich 2 miesięcy mocno zyskała na wartości, co dobyło się w zasadzie bez większej korekty, co sprawia, że inwestorzy mogą być skłonni do realizacji zysków.

O zbliżającej się korekcie świadczy również sytuacja techniczna, gdyż na rynku EURUSD można się obecnie doszukać końcówki pięciofalowej, spadkowej struktury z rejonów 3,8550. Oczywiście bardziej znaczącej korekty spodziewać się należy tylko w przypadku wyhamowania wzrostów na rynku EURUSD, gdyż w przeciwnym razie rosnący eurodolar będzie stymulował popyt na polska walutę i tym samym tłumił wzrosty kursów.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)