Notowania

komentarze walutowe
27.04.2012 08:56

Powrót obaw o stabilność Strefy Euro szkodzi złotemu

Podczas porannego, piątkowego handlu złoty nieznacznie traci oscylując blisko ważnego poziomu 4,18 EUR/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1810 PLN za euro, 3,17 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,47 PLN względem franka szwajcarskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska waluta w trakcie wczorajszego handlu zaliczyła względnie neutralną sesje. Kurs oscylował w wąskim zakresie 4,169 – 4,189 EUR/PLN. Ostatecznie nastroje na rynkach, również na złotym poprawiły się po tym jak dane z amerykańskiej gospodarki okazały się lepsze od oczekiwań. Liczba zawartych w USA przedwstępnych umów sprzedaży domów wzrosła do poziomu najwyższego od dwóch lat.

Złotemu znacząco nie pomogła jastrzębia w wymowie wypowiedz Anny Zielińskiej – Głębockiej z RPP, który w wywiadzie dla agencji Reuters powiedziała, iż jeżeli gremium miałoby się zdecydować na zaostrzenie polityki, to lepiej zrobić to wcześniej niż później. Należy jednak pamiętać, że w świetle ostatnich znacząco słabszych od oczekiwań danych dot. produkcji przemysłowej (oczek. 4,7%, odczyt 0,7%) taki wniosek ponownie może nie znaleźć wymaganej większości. Rynek, kontratków FRA's (forward rate agreement) wskazuje, iż istnieje 50% prawdopodobieństwo podwyższenia kosztu kredytu w ciągu najbliższych 3- miesięcy.

Również nastroje wokół Węgier zostały lekko schłodzone po tym jak agencja ratingowa Fitch podała, że nadal istnieje ryzyko ścięcia ratingu Węgier, jeżeli Budapeszt w porę nie zagwarantuje sobie pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ostatnie parę dni przyniosło zdecydowane polepszenie perspektyw dla wznowienia negocjacji po tym jak zarówno przedstawiciele Unijni jak i V. Orban poinformowali, iż potencjalne przeszkody ( w postaci kontrowersyjnych zmian legislacyjnych) zostały usunięte.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano znaczących publikacji z rynku krajowego. Spodziewana jest jedynie informacja ze strony resortu MF dotycząca zakładanej podaży instrumentów dłużnych w maju.

Dużo większe znaczenie będzie miała decyzja agencji ratingowej S&P, która w nocy z czwartku na piątek obcięła rating Hiszpanii, aż o dwa stopnie. Początek piątkowego handlu wskazuje, iż na rynek powróciły niepokoje związane ze stabilnością w Strefie Euro. Rentowność hiszpańskich obligacji 10 – letnich ponownie ruszyła w kierunku 6,00% wynosząc obecnie 5,982%. Jeżeli negatywne nastroje zostaną pogłębione, na co wskazuje obraz notowań eurodolara, to należy zakładać szybkie osłabienie złotego w kierunku kluczowego zakres 4,20 – 4,21 EUR/PLN.

Tagi: komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz