Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Próba odreagowania nadal niepewna

0
Podziel się:

Nasza waluta zdaje się reagować wyłącznie na ruchy na głównej parze walutowej i globalne nastroje – dane makro, w które obfitować będzie ten tydzień mogą zatem znacznie wpływać na pary złotowe.

Próba odreagowania nadal niepewna

Ministrowie finansów wierzą, że _ euro jest walutą wiarygodną _

Wczorajszy dzień przyniósł nam odreagowanie na głównej parze walutowej, jednak trudno przewidzieć, czy napływ dobrych nastrojów będzie długotrwały. Kurs EUR/USD po sięgnięciu w poniedziałek poziomów najniższych od czterech lat zmienił kierunek i zaczął zwyżkować – dotarł nawet powyżej 1.24.

Już we wtorek testował poziom 1.2320, który został obroniony – obecnie odczyt wskazuje 1.2380 i utrzymuje się tendencja wzrostowa. Warto jeszcze wspomnieć, że ministrowie finansów Strefy Euro po wczorajszych obradach stwierdzili, że unia monetarna jest _ wiarygodna _ i nie należy obawiać się gwałtownego wzrostu cen mimo spadku kursu euro.

Złoty pod wpływem euro

Nasza waluta zdaje się reagować wyłącznie na ruchy na głównej parze walutowej i globalne nastroje – dane makro, w które obfitować będzie ten tydzień mogą zatem znacznie wpływać na pary złotowe. EUR/PLN zachowywał się wczoraj dość stabilnie – kurs utrzymywał się powyżej psychologicznej _ czwórki _ – dzisiaj udało się pokonać to silne wsparcie i obecnie odczyt wskazuje 3.9855.

Dolar również spadł na niższe poziomy – po wczorajszej górce w pobliżu 3.29 dzisiaj płacimy za amerykańską walutę o ok. 6 groszy mniej. W poniedziałek jeszcze pojawiła się wypowiedź Chojny-Duch z RPP, która przyznała, że już od dłuższego czasu wejście do Strefy Euro przestało być priorytetem.

Dane pojawią się grupami

Dzisiejsze publikacje makro pojawią się o dwóch porach. Pierwsza grupa danych zostanie opublikowana o 11:00 i będzie pochodziła ze Strefy Euro oraz Niemiec. Najważniejszy będzie aktualny odczyt indeks ZEW, którego wartość ma spaść z 53 pkt do 47 pkt oraz ostateczny odczyt inflacji CPI, która ma wynieść 1,5% r/r (poprzednio 1,4%). O tej samej godzinie poznamy ponadto saldo bilansu handlowego (tutaj oczekiwany jest wzrost nadwyżki z 2,6 mld EUR do 4,8 mld). Z kolei o 14:30 poznamy serię danych zza oceanu. Będą to przede wszystkim liczba wydanych pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych budów (w pierwszym przypadku spodziewane jest utrzymanie na poprzednim poziomie 680 tys., natomiast w drugim wzrost z 626 tys. do 650 tys.), a także inflacja PPI, która według prognoz ma spaść z 0,7% m/m do 0,1%.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)