Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowe umocnienie dolara na świecie

0
Podziel się:

Kończący się tydzień był punktem zwrotnym w sytuacji na eurodolarze.

Kończący się tydzień był punktem zwrotnym w sytuacji na eurodolarze.

Na początku tygodnia wahania nie były znaczne, gdyż publikowane dane okazywały się być mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Inflacja PPI w Strefie Euro wyniosła 8% r/r, a dynamika zamówień fabrycznych w USA wzrosła do 1,7% m/m.

Stopy w USA utrzymane

We wtorek Bank Rezerw Federalnych podjął decyzję o pozostawieniu amerykańskich stóp na niezmienionym poziomie 2%. W uzasadnieniu Ben Bernanke podkreślał istniejące ryzyko spowolnienia gospodarczego, które ogranicza możliwość podnoszenia stóp. Jednocześnie spadające ceny ropy naftowej (cena spadła poniżej 118 dolarów za baryłkę) pomagają ograniczyć presję inflacyjną.

Sytuacja w Europie się pogarsza

Osłabiająco na euro działały nadchodzące w drugiej części tygodnia złe informacje ze Strefy Euro. Dynamika sprzedaży detalicznej spadła do -3,1% r/r, dynamika zamówień fabrycznych w Niemczech spadła do -6,1% r/r. Z drugiej strony pojawiały się lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych: indeks ISM dla sektora usług wzrósł do 49,5 pkt, a indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym wzrósł o 5,3% m/m. Jedynie pogarszająca się sytuacja na rynku pracy w USA psuje obraz stabilizującej się gospodarki amerykańskiej.

Trichet dał inwestorom sygnał

Kolejnym czynnikiem, jeśli nie decydującym, który osłabiał walutę europejską była wypowiedź Jean Claude Trichet'a po decyzji EBC o utrzymaniu stóp w Strefie Euro na poziomie 4,25%. Przewodniczący Europejskiego banku Centralnego podkreślił, że coraz większym problemem w gospodarkach europejskich jest spadające tempo wzrostu gospodarczego.

Eurodolar najniżej od kilku miesięcy

Dolar amerykański z pewnością może zaliczyć ten tydzień do udanych. Kurs eurodolara systematycznie tracił, praktycznie każdego dnia osuwał się coraz niżej. Początkowo wsparciem wydawał się poziom 1,54, ale został on z łatwością pokonany i kurs EUR/USD spadł pod poziom 1,51, w okolice 1,5050, co jest najniższym poziomem od ponad pięciu miesięcy.

Znaczne odreagowanie na złotym

Mijający tydzień był również tygodniem mocnego osłabienia polskiej waluty. Z początku niepewne wzrosty przerodziły się w piątek w prawdziwy rajd. O ile w ciągu tygodnia straty złotego sięgały 2 groszy, to w piątek masowa wyprzedaż przyniosła osłabienie złotego o 6 groszy względem dolara i 4 grosze względem euro.

Pod koniec tygodnia Sławomir Skrzypek w wywiadzie powiedział, że mocny złoty może destabilizować sytuację makroekonomiczną kraju. Na koniec tygodnia kurs EUR/PLN wynosi 3,2762, a USD/PLN 2,1739.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
FMCM
KOMENTARZE
(0)