Notowania

dziś w money
01.08.2011 17:05

Rekordowy początek miesiąca dla franka

Po tym jak prezydent Obama zapowiedział, że jest postęp w uzgodnieniach dotyczących planu oszczędnościowego, nastąpił spadek awersji do ryzyka. Jednak poranne odreagowanie na rynkach walutowych okazało się mieć wyjątkowo krótkotrwały charakter.

Podziel się
Dodaj komentarz

Frank ponownie zaczął zyskiwać na wartości zarówno w stosunku do dolara jak i euro, co było wywołane rosnącymi obawami o możliwe obniżenia ratingu amerykańskiego długu. Wydaje się, że Stany Zjednoczone utracą najwyższa ocenę AAA bez względu na to, czy uda im się podnieść limit zadłużenia czy nie. W efekcie frank szwajcarski, uznawany za bezpieczna walutę, szybował dziś na rekordowo silne poziomy. Para USD/CHF dotarła o godzinie 16:30 w rejony 0,7750. Kapitał skumulowany w szwajcarskiej walucie ma głównie charakter spekulacyjny, czemu dowodzi wyjątkowa aktywność franka pomimo dnia wolnego w Szwajcarii. Rekordowe poziomy odnotowuje także para EUR/CHF, która w godzinach popołudniowych zniżkowała poniżej poziomu 1,1050.

Jeżeli plan oszczędnościowy nie zostanie zatwierdzony przez amerykański kongres to możemy się podziewać kolejnych nowych rekordów szwajcarskiej waluty oraz nowych szczytów na złocie. O godzinie 16:00 opublikowano indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Jego niski odczyt wynoszący 50,9 wobec oczekiwanego 54,9 wywołał silną przecenę kursu EUR/USD, który dotarł poniżej poziomu 1,4280. Dziś z rynku europejskiego nadeszły odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Większość z nich – wliczając to strefę euro zniżkuje. Poniżej granicznej linii 50 punktów znalazł się odczyt dla Hiszpanii (45,7) i Wielkiej Brytanii (49,1), natomiast wynik Niemiec to 52 pkt, a Francji 50,5.

Zaskakująco wysoki odczyt odnotował PMI dla Polski. Wynik na poziomie blisko 53 punktów okazał się być nie tylko powyżej średniej strefy euro (50,4) ale i wyprzedził czołowe gospodarki europejskie. Pozytywny odczyt wsparł polską walutę, która do południa umacniała się w stosunku do euro i dolara, pomimo rosnących niepokoi na rynkach. Kurs EUR/PLN dotarł dziś do ceny 3,97, ale o godzinie 16:00 znajdował się już na poziomie 3,99. Parze USD/PLN nie udało się zejść poniżej 2,75 o w godzinach popołudniowych dolar ponownie zyskiwał do poziomu 2,80. Największe wzrosty odnotował jednak frank szwajcarski, który dotarł powyżej ceny 3,62, czyli o blisko 8 groszy więcej od piątkowego rekordu. Kurs polskiej waluty ponownie determinowany był przede wszystkim przez międzynarodowe nastroje, a krajowe wskaźniki makroekonomiczne zostały zignorowane przez rynek. Obecnie wzrostu ceny szwajcarskiej waluty nie ograniczają żadne poziomy, dlatego spodziewać możemy się kolejnych rekordowych odczytów franka.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz