Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną obawy o rating USA

0
Podziel się:

Gwałtowne osłabienie dolara w ostatnich dniach nie było związane tym razem z poprawą nastrojów na rynkach i kontynuacją wzrostów na giełdach.

Wczoraj agencja S&P obniżyła perspektywę ratingu dla Wielkiej Brytanii ze stabilnej na negatywną. Rynek obawia się, że USA może stracić niedługo rating AAA. Swoje obawy w tym zakresie wyraził ostatnio Bill Gross. Będzie to miało największy wpływ na rynek obligacji i dolara. Rynek dyskontuje taką możliwość i w związku z tym rosną rentowności obligacji amerykańskich, a dolar osłabia się w relacji do najbardziej płynnych walut (euro, jen, chf). Systematycznie rosną również ceny złota.

Ruchy na walutach są coraz mniej uzależnione od zachowania się rynków akcji. W najbliższym czasie taka tendencja będzie się utrzymywać. Giełdy powinny zachowywać się stosunkowo stabilnie. Waluty będą reagować na dane makroekonomiczne i zachowanie się CDSów (Credit default swaps) na dług krajów z grupy "G3". Dolar powinien być mocno skorelowany z zachowaniem się cen obligacji. Spadające ceny obligacji będą wpływać negatywnie na sentyment do dolara. Najlepiej powinny zachowywać się waluty krajów o niskich deficytach fiskalnych oraz waluty "surowcowe".

W dniu dzisiejszym nie będzie publikacji istotnych danych z USA. O 10:30 publikowane będą dane o dynamice PKB za I kwartał z Wielkiej Brytanii. Popołudniu przemawiał będzie Ben Bernanke. W poniedziałek w USA jest święto, więc rynek może być generalnie niemrawy i mniej płynny.
* EURPLN*

Złoty lekko osłabia się utrzymując się w zakresie trójkąta (EURPLN)
. Silniejsze wahania obserwujemy na parze USDPLN ze względu na sporą zmienność na EURUSD. Mimo wzrostów na eurodolarze złoty nie umacnia się. Tak jak wspominaliśmy osłabienie dolara wiąże się z obawą o rating USA. Złoty powinien pozostać w ostatnich zakresach do poniedziałku. O kierunku zadecyduje wybicie z trójkąta. W przyszłym tygodniu publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia (wtorek).
* EURUSD*

Eurodolar zachowuje się bardzo trendowo. Korekty spadkowe są płytkie i krótkie, a ich zakres rzadko przekracza 100 pipsów. Ruchy trendowe rozpoczynają się w dość nieoczekiwanych momentach, a momenty publikacji danych są często wykorzystywane do chwilowej realizacji zysków. Wczoraj po publikacji danych PMI ze strefy euro EURUSD zrobił nowy szczyt, a następnie dolar umocnił się poniżej 1,3750. Ruch trendowy zaczął się po handlu europejskim. Takie "chaotyczne" zachowanie eurodolara będzie się powtarzać w najbliższym czasie, ale trend pozostaje wzrostowy.

* GBPUSD*
Wczorajszy komunikat S&P o obniżeniu perspektywy ratingu dla Wielkiej Brytanii do negatywnej spotkało się z dość silną reakcją rynku. Funt gwałtownie osłabił się w relacji do dolara, ale ruch ten został wykorzystany do zakupów funta. Nieco później pojawiły się komunikaty z innych agencji o utrzymaniu ratingu i stabilnej perspektywie. Dzisiaj GBPUSD zrobił nowy szczyt trendu i wszystko wskazuje na to, że niedługo testowany będzie psychologicznych opór przy 1,60. Funt pozostaje stabilny do euro i jena. Dzisiaj publikowane będą dane o dynamice PKB za I kwartał.

USDJPY

Dolarjen pozostaje w trendzie spadkowym. Jen zachowuje się stosunkowo stabilnie do innych walut (euro, funt). Spadki na USDJPY wynikają głównie ze słabości dolara. Poziom 94 jest ważnym wsparciem technicznym. Jego przebicie powinno doprowadzić w średnim terminie do pogłębienia spadków w kierunku 90. Odbicia wzrostowe nie powinny obecnie przekraczać poziomu 95,70-80. Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)