Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Rosną szanse na umocnienie euro do dolara

0
Podziel się:

Ministrowie finansów strefy euro wrócili wczoraj do lipcowych uzgodnień ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Z sumy 159 mld EUR 50 miliardów miały dostarczyć instytucje prywatne poprzez rolowanie greckiego długu.

<b>Przemysław Kwiecień</b>
<br /><br />
Analityk XTB
<b>Przemysław Kwiecień</b> <br /><br /> Analityk XTB

Zgodnie z ustaleniami instytucje te miały jednocześnie zgodzić się na wydłużenie zapadalności greckiego długu jak i obniżenie oprocentowania, efektywnie redukując skalę zadłużenia. Jednak wynikająca stąd redukcja miała być względnie mała - mówiło się o około 8 proc. długu.

Od lipca sytuacja uległa wyraźnemu pogorszeniu. Wiadomo już, iż w Europie zamiast ożywienia mamy stagnację, a to oznacza, iż Grekom jest trudniej redukować deficyt i zakładana wcześniej ścieżka długu i deficytu jest nierealna, pomimo wprowadzania nowych inicjatyw oszczędnościowych. Ecofin zauważa zatem to, o czym rynek mówił od dawna - grecki dług będzie musiał być zredukowany w większym stopniu. W jakim? Tego na razie nie wiadomo - po wczorajszym spotkaniu pojawiły się jedynie głosy, iż udział sektora prywatnego będzie musiał wzrosnąć.

Nadal fatalny jest natomiast styl w jakim uzgodnienia przekazywane są rynkowi. Można mieć wrażenie, iż wobec braku jednomyślności politycy negocjują przez media. A to sprawia, iż rynek obawia się, iż nie będą oni w stanie wypracować sensownego kompromisu. Widać to zarówno w notowaniach indeksów giełdowych (kontrakty na S&P500 na koniec sesji zanurkowały poniżej 1100 pkt.) jak i EURUSD. W tym drugim przypadku zmierzamy do poziomu 1,30, gdzie spotykają się: strefa wsparcia (1,2980), poziom psychologiczny (1,30) i poziom, na który wskazuje porównanie kontraktów FRA.

AUDUSD - RBA szykuje się do obniżki

Bank Australii po raz jedenasty z rzędu nie zmienił stóp procentowych i główna stopa pozostaje na poziomie 4,75 procent. Szef RBA nie pozostawił jednak wątpliwości, iż następnym ruchem będzie obniżka stóp:_ Lepsze perspektywy inflacyjne otwierają pole dla polityki monetarnej do wsparcia popytu, gdyby to okazało się niezbędne _.

Rynek nie ma wątpliwości, iż będzie to niezbędne. Kontrakty FRA wyceniają obecnie aż cztery obniżki stóp procentowych w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Rynek stopy procentowej sugeruje spadek notowań pary AUDUSD do ok. 0,90. Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku EURUSD to właśnie rynek stopy procentowej (o czym pisaliśmy wielokrotnie) sugerował spadki, w momencie gdy para była jeszcze w konsolidacji 1,40-1,45. Z technicznego punktu widzenia ważny jest poziom 0,9370 – jego przełamanie może znacznie przyspieszyć spadki.

W kalendarzu – Bernanke w Kongresie, Trichet w PE

Wtorek jest jedynym dniem w tym tygodniu, kiedy nie ma publikacji ważniejszych danych makro. Mamy za to dwa wystąpienia bankierów centralnych, które mogą mieć wpływ na rynek. O godz. 15.00 Trichet będzie przemawiał w Parlamencie Europejskim (zaledwie na dwa dni przed decyzją EBC), zaś godzinę później rozpocznie się wystąpienie Bernanke w Kongresie. Poświęcone będzie perspektywom ekonomicznym, zatem z pewnością wiele będzie mówiło się o polityce Fed.

Porównaj na wykresach notowania walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)