Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
29.08.2007 11:23

Rośnie ryzyko, złoty traci

Wtorkowe spadki na giełdach, ze szczególnym wskazaniem na Wall Street, ponownie zwiększyły globalną awersję do ryzyka, tym samym przekładając się na osłabienie złotego wobec głównych walut. Dodatkowym impulsem był wczoraj spadek kursu EUR/USD, co tradycyjnie negatywnie odbija się na notowaniach polskiej waluty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wtorkowe spadki na giełdach, ze szczególnym wskazaniem na Wall Street, ponownie zwiększyły globalną awersję do ryzyka, tym samym przekładając się na osłabienie złotego wobec głównych walut. Dodatkowym impulsem był wczoraj spadek kursu EUR/USD, co tradycyjnie negatywnie odbija się na notowaniach polskiej waluty.

Dziś na rynkach akcji wciąż króluje kolor czerwony, jednak nie przekraczające jednego procenta spadki czołowych europejskich indeksów, po wczorajszej przecenie, która sprowadziła indeks Dow Jones w dół o 2,1 proc. oraz przeceniła indeksy Nasdaq Composite i S&P500 o ponad 2,3 proc., daje nadzieję na uspokojenie sytuacji.

Nadzieję, która jest budowana na oczekiwaniu, że szef Fed Ben Bernanke, w czasie piątkowego wystąpienia (poświęconego rynkowi mieszkaniowemu i polityce monetarnej), zasugeruje obniżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu.

_ To potwierdziłoby oczekiwania na taką obniżkę (o 25 punktów bazowych), pomagając na kilka dni rynkom akcji, które święcie wierzą w to, że Fed uratuje je od silnej przeceny. _

Brak dziś bardzo mocnych spadków na giełdach (póki co) oraz obserwowane próby wzrostu eurodolara, nie pozwala w sposób dynamiczny kontynuować wczorajszych wieczornych wzrostów przez USD/PLN i EUR/PLN. O godzinie 10:46 za dolara trzeba było zapłacić 2,8265 zł, natomiast za euro 3,8443 zł. W obu przypadkach oznacza to wzrost tylko o 0,4 grosza wobec poziomów z końca wczorajszych notowań.

W kolejnych godzinach dalej sytuacja na rynkach akcji oraz eurodolarze będzie w głównej mierze kształtować kurs polskiej waluty. Drugoplanowe znaczenie będzie natomiast miała decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych.

_ Większość analityków uważa, że Rada zdecyduje dziś o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do poziomu 4,75 proc. Byłaby to już trzecia podwyżka kosztu pieniądza w tym roku w podobnym wymiarze. Wcześniej, w obawie przed wzrostem inflacji, Rada zdecydowała się na podobny krok na kwietniowym i czerwcowym posiedzeniu. _

Decyzja Rady powinna być już zdyskontowana. Dlatego rynki bardziej niż sama decyzja Rady ws. stóp procentowych powinna interesować treść komunikatu wydanego po posiedzeniu. Będzie ona bowiem miała bezpośredni wpływ na kształtowanie się oczekiwań co do dalszych kroków w polityce pieniężnej i z tego też względu może mieć bezpośredni wpływ na notowania złotego.

Komunikat Rady Polityki Pieniężnej zostanie opublikowany o godzinie 16-tej. Nie ma natomiast ustalonej godzina publikacji decyzji ws. stóp procentowych. Należy jej się spodziewać pomiędzy godziną 12 a 15-tą.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz