Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP nie wpłynęła na złotego

0
Podziel się:

Obniżka stóp procentowych przez RPP była oczekiwana przez inwestorów, więc nie wpłynęła na notowania złotego.

Poziom stopy referencyjnej NBP jest najniższy w historii - wynosi 3,75% i według zapowiedzi jednego z członków RPP, Mariana Nogi, Rada powinna wstrzymać się z następnymi obniżkami w kwietniu i maju. Jednocześnie Noga stwierdził, że wzrost PKB w I kwartale 2009 powinien wynieść 1,5% w ujęciu rocznym.

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym znajduje się niewiele publikacji, jednak niektóre z nich przyciągną uwagę inwestorów. O 10:00 poznamy dane o dynamice podaży pieniądza M3 w Eurolandzie (przewidywany jest wzrost o 5,5% w ujęciu rocznym), a o 10:30 wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (przewiduje się spadek o 0,1% w ujęciu miesięcznym). Te dane powinny jednak przejść bez echa, ponieważ uwaga inwestorów będzie zwrócona na rewizję danych o dynamice PKB w USA w IV kwartale 2008 roku. Poprzednie szacunki mówiły, że PKB kurczyło się w poprzednim kwartale w tempie 6,2% rocznie (po wyłączeniu czynników sezonowych), obecnie analitycy uważają, że tempo spadku PKB wzrośnie do 6,6% rocznie w IV kwartale 2008. Wraz z danymi o dynamice PKB podana zostanie informacja o deflatorze PKB: przewidywany jest wzrost o 0,5% w ujęciu rocznym. Jednocześnie opublikowana zostanie informacja o wartości jeszcze jednego wskaźnika stabilności cen: bazowego wskaźnika wydatków konsumpcyjnych, którego wartość ma według
analityków wzrosnąć w IV kwartale o 0,8% w ujęciu rocznym Poza danymi z rachunków narodowych podana zostanie cotygodniowa informacja o liczbie nowo rejestrowanych bezrobotnych. Przewiduje się, że będzie ich 645 tys.

Wczorajsze publikacje danych z rynku nieruchomości w USA oraz danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku poprawiły nastroje inwestorów: obydwa wskaźniki odnotowały po raz pierwszy od długiego czasu wzrostu. Administracja prezydenta Obamy usiłuje przypisać sobie część sukcesu, sugerując że wzrost tych wskaźników jest związany z wprowadzonymi przez administrację prezydenta programami pomocowymi dla gospodarki. Denis Lockhart, szef banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, podkreśla jednak, że większość danych dotyczących gospodarki amerykańskiej sugeruje, że jeszcze przez kilka miesięcy będzie pozostawać ona w recesji i że nie należy uważać jednego lepszego od oczekiwań odczytu za zwiastun wyjścia z recesji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)